Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 2 grudnia 2021. Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Sesja Rady Miasta

Jan III Sobieski patronem ulicy w Olsztynie. Jednomyślne głosowanie i kąśliwy komentarz radnego

jan III sobieski
Fot. Archiwum UM Olsztyn Dron X System

Jan III Sobieski zostanie patronem nowej ulicy na olsztyńskim Gutkowie. Wokoło znajdują się działki pod zabudowę jednorodzinną. Uchwałę podjęto jednomyślnie. Radni wyrazili też zgodę na umieszczenie tablicy upamiętniającej ppłk. Jana Niemierskiego.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Ulica, której patronem został w środę (24 listopada) król Jan III Sobieski, znajduje się pomiędzy ulicy Zagłoby i Oleńki na olsztyńskim Gutkowie. Jest ona przeznaczona pod teren dróg dojazdowych do pobliskich działek pod zabudowę jednorodzinną.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że “celem zachowania ładu przestrzennego proponowana jest kontynuacja nazewnictwa nawiązująca do nazw związanych z trylogią Henryka Sienkiewicza”. Jak wskazano, idealnym kandydatem na patrona tej ulicy jest właśnie Jan III Sobieski, który w “Panu Wołodyjowskim” występuje jako “niezwyciężony hetman, bohater bez skazy i Salvator ojczyzny”.

Król Polski patronem ulicy

W dalszej części uzasadnienia ratuszowi urzędnicy przedstawili krótką biografię króla Polski, którą odczytano na sesji. To niekoniecznie spodobało się radnej Elżbiecie Wirskiej, która uznała, że uzasadnienie jest za długie.

Do słów radnej odniósł się radny Jarosław Babalski z klubu PiS. – Takie uzasadnienia są konieczne, ponieważ stanowią także walor edukacyjny – stwierdził radny.

W dalszej części radny podziękował prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi. – Zawsze mogliśmy mieć ul. Kara Mustafy, bo w tym mieście wszystko możliwe. Dziękuję, panie prezydencie, za wybór Jana III Sobieskiego na patrona tej ulicy – mówił.

Jarosław Babalski nawiązał zapewne do niedawnego sporu w sprawie nadania nazwy ulicy imieniem Tadeusza Mazowieckiego (więcej pisaliśmy tu: Ulica Tadeusza Mazowieckiego w Olsztynie? Radni PiS-u: Nie w tym miejscu).

Uchwałę przyjęto jednomyślnie.

Podpułkownik będzie miał swoją tablicę

Na środowej sesji – również jednomyślnie – radni zgodzili się na umieszczenie tablicy upamiętniającej ppłk. Jana Niemierskiego. Tablica pojawi się na ścianie budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. Partyzantów 23.

O uhonorowanie Jana Niemirskiego wystąpił IPN w Olsztynie. Jan Niemierski, ps. „Kasperski”, urodził się w 1886 roku w Butrynach, zmarł w 1941 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Był podpułkownikiem piechoty Wojska Polskiego, działaczem społecznym, a w latach 1935-1939 prezydentem Rzeszowa.

Podczas służby w wojsku zaborczym pozostawał współpracownikiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zajęciu Dyneburga zaangażował się na rzecz plebiscytu na Warmii i Mazurach 1920. Za swoje czyny wojenne otrzymał Order Virtuti Militari.

Jan Niemierski był też komendantem

Na początku 1940 roku został aresztowany przez Gestapo. 5 kwietnia 1941 został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, w którym został zamordowany w 1941 roku.

Dlaczego tablica upamiętniająca Jana Niemierskiego pojawi się na budynku KMP? Jak czytamy w uzasadnieniu, na terenie ziem pozostających pod zaborami, w okresie I wojny światowej, powoływano organizacje o charakterze policyjnym, których zadaniem było zapewnienie porządku i bezpieczeństwa polskiej ludności.

Straż Mazurską powołano też na terenie Prus Wschodnich. W lutym 1920 komendantem naczelnym Straży Mazurskiej został ppłk Jan Niemierski. Instytucja ta odpowiadała za porządek oraz bezpieczeństwo polskiej społeczności na terenach plebiscytowych, brała również udział w ochronie polskich wieców.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY