20 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Ulica Tadeusza Mazowieckiego w Olsztynie? Radni PiS-u: Nie w tym miejscu

Musisz przeczytać

W najbliższą środę odbędzie się zdalna sesja Rady Miasta. W porządku obrad znalazły się m.in. uchwały, dotyczące zmiany nazw ulic Obiegowej i Artyleryjskiej w Olsztynie. Nowi patroni nie wszystkim się jednak podobają.

Zmianami nazw ulic zajęli się w czwartek radni komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Jeśli w przyszłą środę radni przyjmą uchwały, dwie ważne ulice w Olsztynie zmienią swoje nazwy.

Obiegowa to potoczna nazwa ulicy, którą oddano do użytku w 2015 roku przy okazji reaktywacji tramwajów. W ciągu kilku lat ulica już kilka razy miała zmienić swoją nazwę. Pojawiały się m.in. pomysły, żeby jej patronem został Marian Bublewicz i znani olsztyńscy medycy. Za każdym razem plany kończyły się jednak niepowodzeniem.

Zgodnie z najnowszą propozycją władz miasta ulica Obiegowa ma nosić nazwę Tadeusza Mazowieckiego. “Idealnym kandydatem na patrona jest Tadeusz Mazowiecki, ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej, wybrany po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, dzięki któremu przeprowadzono gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Ulica Tadeusza Mazowieckiego zamiast Obiegowej?

Wątpliwości do tej propozycji miał na komisji Radosław Nojman. – Skąd decyzja, by taką nazwę nadać ulicy Obiegowej? – pytał radny PiS-u. – W ostatnim czasie proponowano, aby ta ulica nosiła nazwę Bohaterów Bitwy Warszawskiej, a Tadeusz Mazowiecki miał być patronem ulicy Artyleryjskiej. Logiczne byłoby, gdyby Tadeusz Mazowiecki był patronem ulicy Artyleryjskiej, bo w pobliżu jest ulica Jacka Kuronia.

Sławomir Bernat, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, nie potrafił odpowiedzieć na pytanie radnego. Powołał się natomiast na decyzję prezydenta Piotra Grzymowicza.

Radny Jarosław Babalski (PiS) zaapelował z kolei do przewodniczącego komisji Łukasza Łukaszewskiego i pozostałych radnych Koalicji Obywatelskiej o przeanalizowanie tej sprawy. – Może warto, aby ulica Obiegowa nosiła nazwę Bohaterów Bitwy Warszawskiej, która łączy się z aleją Piłsudskiego. A na Artyleryjskiej kierowcy przejeżdżają przez gruzowiska. Nie chcę jednak wchodzić w spór, ale myślę, że warto by było, abyście na spotkaniu klubu przedyskutowali ten temat. Jednak każdą waszą decyzję uszanuję – możecie postawić na swoim, ale komu chcecie coś udowodnić? – pytał Jarosław Babalski.

– O czym będziemy rozmawiać na klubie, to wybaczy pan, ale póki co to ja będę decydował. Propozycje pana prezydenta w sprawie tych nazw są godne i bardzo dobre. A stwierdzenie, że na Artyleryjskiej są gruzowiska, powoli przechodzi do lamusa – kontrował Łukasz Łukaszewski.

Brak szacunku prezydenta?

Ulica Artyleryjska, jak już wspomnieliśmy, ma natomiast zostać przemianowana na ulicę Bohaterów Bitwy Warszawskiej. Dodajmy też, że setną rocznicę Cudu nad Wisłą obchodziliśmy w ubiegłym roku.

“Jest to doskonały powód do uhonorowania w naszym mieście dni pełnych chwały i męstwa, kiedy to naród polski potrafił ocalić nie tylko swoją suwerenność oraz odzyskane niespełna dwa lata wcześniej państwo, ale również całą Europę przed komunistycznym zagrożeniem” – możemy przeczytać w uzasadnieniu do uchwały.

Głos w tej sprawie ponownie zabrał Radosław Nojman. – W sierpniu ubiegłego roku wpłynął apel do prezydenta Olsztyna, by ulica Obiegowa nosiła nazwę Bohaterów Bitwy Warszawskiej. Podpisało się pod nim 20 organizacji społecznych. Niestety, nasza komisja nie przychyliła się do tej prośby. Później prezydent zapewnił, że zawnioskuje za tą lokalizacją, ale tak się nie stało – mówił.

I dodał: – To rodzaj kontry i pokazania pewnego rodzaju braku szacunku w stosunku do apelu organizacji społecznych. Zastanówmy się, czy nie warto wyjść naprzeciw organizacjom społecznym.

Aby zmieścić się w limicie

Nojman zawnioskował też, aby do nazwy “ul. Bohaterów Bitwy Warszawskiej” dodać “1920 r.”. – Mamy 35 znaków na nazwę i mieścimy się w tym limicie, więc jako historyk z zamiłowania wnioskuję o wniesienie poprawki do tej uchwały – powiedział Radosław Nojman.

Dyrektor Bernat nie był za dodaniem “1920 r.”, mówiąc, że “ul. Bohaterów Bitwy Warszawskiej” to nazwa skrócona, zaś w uzasadnieniu do uchwały jest wskazane, o jaką bitwę i z którego roku chodzi.

Sprawy nie odpuszczał jednak radny Babalski.

– Proszę nie podnosić, że to jest wersja skrócona. Nie chcę użyć mocnych słów, żeby kogoś nie urazić. Mamy 35 znaków i mieścimy się w limicie, więc to przyjmijmy – stwierdził radny PiS-u.

Przewodniczący Łukaszewski poddał wniosek radnego Nojmana pod głosowanie. Radnemu Babalskiemu nie spodobał się jednak sposób wyartykułowania treści poprawki. Szybko stało się to jednak mało ważne, bo głos zabrał Paweł Klonowski z Koalicji Obywatelskiej…

Otóż Paweł Klonowski zaproponował, by ulicę nazwać po prostu “ul. Bitwy Warszawskiej”. Po tej wypowiedzi nastała krótka cisza. Okazało się, że przewodniczącego niespodziewanie wylogował system.

Chwilę później głos zabrał Sławomir Bernat. – Licząc całą nazwę ze spacjami, to “Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.” daje 36 znaków – wyliczył skrupulatnie dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

Radny Nojman zmienił w tej sytuacji swój wniosek na “Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”.

Wniosek radnego przyjęto większością głosów. Przeciwko zagłosowali Nelly Antosz, Paweł Klonowski, Tomasz Głażewski Głażewski (KO) i Łukasz Łukaszewski. Radni PiS-u wstrzymali się natomiast od głosu w sprawie zmiany ulicy Artyleryjskiej na ul. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920.

Więcej artykułów

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
1 rok temu

Po co taka długa nazwa ulicy:
“Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920” ? Absolutnie wystarczy “Bitwy Warszawskiej”, ostatecznie można dodać “1920”.
A ulica Tadeusza Mazowieckiego – koniecznie !

Olsztyn. Władze miasta planują wprowadzić nowe nazwy ulicy i ronda
9 miesięcy temu

[…] Przy tego typu tematach radni potrafią się długo spierać – tak było m.in. w przypadku zmiany nazwy ulicy Obiegowej na ulicę Tadeusza Mazowieckiego. Wydaje się jednak, że tym razem obejdzie się bez […]

Jan III Sobieski patronem ulicy w Olsztynie. Jednomyślność w radzie i kąśliwy komentarz radnego
7 miesięcy temu

[…] Jarosław Babalski nawiązał zapewne do niedawnego sporu w sprawie nadania nazwy ulicy imieniem Tadeusza Mazowieckiego (więcej pisaliśmy tu: Ulica Tadeusza Mazowieckiego w Olsztynie? Radni PiS-u: Nie w tym miejscu). […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły