Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 2 grudnia 2021. Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Społeczeństwo

Ścieżka rowerowa zamiast miejsc parkingowych. Na ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie będzie protest

iwaszkieiwcza protest
Fot. Czytelnik

Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie zapowiadają na sobotę protest. W południe zbiorą się przy Szkole Podstawowej nr 29, by wyrazić swoje niezadowolenie. Dlaczego? W miejscu, gdzie teraz parkują swoje samochody, powstaje ścieżka rowerowa. Projekt zwyciężył w budżecie obywatelskim.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Przy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie powstaje ścieżka rowerowa kosztem około 70 ogólnodostępnych miejsc w zatoce parkingowej. Mieszkańcy mówią, że ta inwestycja zmniejsza i tak mocno ograniczoną już liczbę miejsc postojowych.

Na ul. Iwaszkiewicza będzie protest. Mieszkańcy zablokują przejście dla pieszych

Część mieszkańców pyta: kto zdecydował, by w tym miejscu powstała ścieżka pieszo-rowerowa? Ratuszowi urzędnicy odpowiadają, że to zwycięski projekt olsztyńskiego budżetu obywatelskiego sprzed 5 lat. Czyli tak chcieli mieszkańcy.

Ci, którzy są niezadowoleni z powstającej ścieżki, pytają: dla kogo jest ta inwestycja, skoro kilkadziesiąt metrów dalej biegnie rowerowa Łynostrada? Wskazują też, że zabranie miejsc postojowych utrudni m.in. dowożenie dzieci do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 29.

I właśnie tam w sobotę o godz. 12 mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza organizują protest. Swoją obecność zapowiedzieli lokatorzy bloków o nr 21, 23, 25, 27, 29, 38 i 40.

Ma się pojawić 9 miejsc postojowych

Mieszkańcy zablokują przejście dla pieszych na wysokości SP 29. – Niestety, petycja w tej sprawie wysłana do pana prezydenta i podpisana przez prawie stu mieszkańców nie przyniosła żadnego skutku i ma być realizowana dalej – mówi Wojciech Szalkiewicz, mieszkaniec ul. Iwaszkiewicza.

I dodaje: – Postawieni pod ścianą i nie mając innego wyjścia, zdecydowaliśmy się na ten protest. Ma on na razie charakter ostrzegawczy, domagamy się przywrócenia ogólnodostępnych miejsc postojowych służących wszystkim mieszkańcom miasta.

Do tej pory zrealizowano około 30 proc. inwestycji. Cała ścieżka pieszo-rowerowa, o długości 193 metrów, ma powstać do końca roku. Obecnie mieszkańcy parkują samochody prostopadle do ulicy, a po zakończeniu prac, jak zapowiadają władze miasta, wzdłuż jezdni ma się pojawić 9 miejsc postojowych.

Prezydent zachęca do zgłaszania projektów

Mieszkańcy wymienili też pisma z władzami miasta. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz odpisał protestującym, że to sami mieszkańcy zdecydowali o budowie ścieżki rowerowej wraz z przebudową chodnika przy ul. Iwaszkiewicza, a więc z częściową likwidacją miejsc postojowych.

“Jednocześnie zachęcam do zgłoszenia w przyszłorocznej edycji OBO projektu budowy miejsc postojowych przy ul. Iwaszkiewicza” – zachęcił mieszkańców prezydent miasta. “Jeżeli takie zadanie zostanie zgłoszone i uzyska wymagane poparcie, to również zostanie zrealizowane” – dodał.

Co na to mieszkańcy? – Jeżeli traktować zachętę pana prezydenta poważnie, wygrana w 2022 roku projektu na przykład pn. „Likwidacja ścieżki rowerowej – budowa ogólnodostępnych miejsc postojowych wzdłuż ulicy Iwaszkiewicza na wysokości bloków od 38 do 21″ oznaczać będzie powrót do normalności… I kolejny wydatek w wysokości około pół miliona złotych – odpowiadają.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY