Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 2 grudnia 2021. Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Sesja Rady Miasta

Olsztyn. Porzucenie hulajnogi elektrycznej będzie sporo kosztować

hulajnogi elektrycznej
Fot. Mateusz Przyborowski

Opłata za usunięcie hulajnogi elektrycznej rzuconej gdzie popadnie wyniesie 115 zł. Dobową stawkę za przechowywanie takiego pojazdu na parkingu strzeżonym ustalono na 22 zł. Olsztyńscy radni przyjęli stawki na środowej sesji.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Na środowej (24 listopada) sesji radni przyjęli stawki za usunięcie pojazdów z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym. W uchwale zawarto ponadto wysokość opłat, wynikających z kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu, jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu spowodowało powstanie tych kosztów.

W uchwale, oprócz rowerów, motocykli czy samochodów o różnej masie całkowitej, znalazły się także opłaty za usunięcie hulajnogi elektrycznej. Stawka wynosi 115 zł. Dobową stawkę za przechowywanie takiego pojazdu na parkingu strzeżonym ustalono na 22 zł. Z kolei opłata w razie odstąpienia od usunięcia pojazdów wyniesie 58 zł.

Przypomnijmy, że od 20 maja w ustawie Prawo o ruchu drogowym pojawiły się m.in. zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej, w tym dopuszczalnej prędkości, a także parkowania takich pojazdów. W sierpniu ZDZiT zaczął malować parkingi dla hulajnóg elektrycznych, ale i tak zdarzają się osoby, które zostawiają je na środku chodnika, a nawet… na drzewie.

Kara za porzucenie hulajnogi elektrycznej

W myśl zmienionych przepisów, pozostawienie hulajnogi na chodniku jest możliwe przy zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni i równolegle do krawędzi chodnika w taki sposób, aby jego szerokość dla pieszych nie była mniejsza niż 1,5 m.

Z tym jednak jest różnie, dlatego wojnę pozostawionym samym sobie hulajnogom wytoczył Paweł Klonowski, olsztyński radny i społecznik z Wizji Lokalnej Olsztyna. Kilka miesięcy temu przekonywał w rozmowie z nami, że karą za rzucenie hulajnogi gdzie popadnie powinno być jej odholowanie na koszt operatora. Tak jak zrobiło wiele innych samorządów. Gdańsk, Lublin, Opole, Kielce, Warszawa – to tylko niektóre miasta, których radni jeszcze przed wakacjami przyjęli stawki opłat za odholowanie i przechowanie hulajnóg elektrycznych.

– Bardzo się cieszę, że dajemy sobie szansę, by ten problem w naszym mieście rozwiązać – skomentował na środowej sesji Paweł Klonowski.

Dodajmy też, że w nowelizacji wskazano maksymalną wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej i za każdą dobę jej przechowywania. Określono też górne widełki (123 zł za odholowanie jednej sztuki, a za każdą dobę przechowywania – 23 zł), ale faktyczną wysokość stawek każdorazowo mają ustalać co roku samorządy.

Stawki za usuwanie i przechowywanie pojazdów

Wysokość opłat za usuwanie pojazdów z dróg w trybie art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym:

1) rower lub motorower – 115 zł;
2) motocykl – 226 zł;
3) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t – 488 zł;
4) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t – 609 zł;
5) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t – 860 zł;
6) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t – 1268 zł;
7) pojazd przewożący materiały niebezpieczne – 1543 zł;
8) hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego – 115 zł.

Wysokość opłat za przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg:
1) rower lub motorower – 22 zł za dobę;
2) motocykl – 30 zł za dobę;
3) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t – 41 zł za dobę;
4) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t – 54 zł za dobę;
5) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t – 77 zł za dobę;
6) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t – 137 zł za dobę;
7) pojazd przewożący materiały niebezpieczne – 203 zł za dobę;
8) hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego – 22 zł za dobę.

Wysokość opłat powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdów, jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdów spowodowało powstanie tych kosztów:
1) rower lub motorower – 58 zł;
2) motocykl – 113 zł;
3) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t – 244 zł;
4) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t – 305 zł;
5) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t – 430 zł;
6) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t – 634 zł;
7) pojazd przewożący materiały niebezpieczne – 772 zł;
8) hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego – 58 zł.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Assam
8 dni temu

Nareszcie!

Stefan
8 dni temu

Kto w ogóle dopuścił żeby hulajnogą z napędem elektrycznym jeździć po chodniku? Często widzę jak hulajnoga z dwoma osobami na pokładzie gna rozpędzona po chodniku. Przecież w takiej sytuacji pieszy, starsza osoba lub dziecko w kontakcie z taką masą nie ma najmniejszych szans na to że wyjedzie z tego cało. Który (bez)radny wtedy weźmie na siebie odpowiedzialność? Może prezydencik? Nikt z nich nie potrafi zadbać o bezpieczeństwo w tej kwestii. Na dodatek wszyskie te hulajnogi mają oświetlenie które zagraża i oślepia innych na swej drodze. Mocne reflektory diodowe nie posiadają granicy odcięcia światła i walą po gałach aż łzy lecą.… Czytaj więcej »

Jerzy
6 dni temu

Bardzo dobre zarządzenie.

POLECAMY