Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 2 grudnia 2021. Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Region

Nad Warmią i Mazurami wisi chmura toksycznego pyłu z Wysp Kanaryjskich

chmura toksycznego pyłu
Fot. IMGW-PIB METEO POLSKA/Twitter

Nad północno-wschodnią Polskę, w tym również nad Warmię i Mazury, dotarła chmura toksycznego pyłu z wulkanu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że nad północno-wschodnią Polskę, czyli również nad Warmię i Mazury, dotarła chmura dwutlenku siarki. Jest to skutek trwającej od kilku tygodni na kanaryjskiej wyspie La Palma erupcji wulkanu Cumbre Vieja.

Chmura toksycznego pyłu przemieszcza się równoleżnikowo, w czwartek wieczorem dotarła nad północno-zachodnią Polskę, a w piątek rano nad północno-wschodnią część naszego kraju.

Toksyczna chmura dotarła nad Warmię i Mazury

W niedzielę miną cztery tygodnie od początku erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Wypływająca lawa zagroziła kolejnym obszarom, dlatego w czwartek konieczne były ewakuacje kolejnych kilkuset mieszkańców wyspy La Palma. Do tej pory swoje domy musiało opuścić kilka tysięcy osób.

Erupcji towarzyszą też trzęsienia ziemi. Magma spływa do Oceanu Atlantyckiego, a w miejscu jej kontaktu z wodą od wielu dni unosi się chmura białego dymu, która zawiera uwolnione związki chemiczne.

Żywioł spustoszył już prawie 600 hektarów ziemi i około 1500 budynków. Lawa pochłonęła także cementownię, a także liczne plantacje bananów i awokado, które są kluczowe dla gospodarki wyspy. Nie wiadomo, kiedy wulkan wreszcie się uspokoi. Hiszpańscy geolodzy zapowiadają, że erupcja Cumbre Vieja potrwa jeszcze przynajmniej kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy. W XX wieku wulkan był aktywny dwukrotnie: w 1949 i 1971 roku.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Do Polski zbliża się wichura. Jaka sytuacja na Warmii i Mazurach?
1 miesiąc temu

[…] początkowo będzie dość silny, ale w ciągu dnia osłabnie – informują synoptycy z IMGW. Zmiana cyrkulacji i napływ chłodnego powietrza z północnego zachodu sprawi, że zacznie […]

POLECAMY