Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 2 grudnia 2021. Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Inwestycje

Na lotnisku w Szymanach oddano do użytku dwa nowe hangary

lotnisku w szymanach
Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Na lotnisku w Szymanach powstały dwa nowoczesne hangary, które posłużą do postoju i obsługi małych i średnich samolotów. Koszt inwestycji wyniósł blisko 3,3 mln zł. Władze portu mają także kolejne plany inwestycyjne.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Inwestycję realizowano przez 10 miesięcy – od marca do października. Budowa hangarów lotniczych jest elementem dywersyfikacji źródła przychodów portu i dostosowania infrastruktury lotniczej do potrzeb użytkowników General Aviation.

Każdy hangar na lotnisku w Szymanach ma 500 mkw. Przeznaczone są one m.in. dla prywatnych użytkowników i firm, a także szkół lotniczych. Pierwszy z nich wynajęła szkoła lotnicza Bartolini Air, największa w Polsce szkoła pilotażu, która od kilku lat współpracuje z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury.

W tym roku firma otworzyła bazę szkoleniową w Szymanach, w której swoje umiejętności nabywać będą m.in. przyszli piloci Ryanair. Drugim hangarem zainteresowane są firmy, które będą współdzieliły przestrzeń: Firma TROPOS i LS Technics.

Kolejne plany na lotnisku w Szymanach

Kwota wybudowania hangarów wyniosła blisko 3,3 mln zł. Tereny inwestycyjne na lotnisku w Szymanach przewidują również miejsce na kolejne hangary, a także jeden duży hangar, w którym mają być prowadzone rozbiórki samolotów.

Władze Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury mają także kolejne plany inwestycyjne związane z odnawialnymi źródłami energii. Chodzi o budowę farmy fotowoltaicznej do 3 MW wraz z carportami na parkingach przed terminalem oraz zmianę źródła ogrzewania na lotnisku na pompy ciepła.

W planach jest również remont i przystosowanie części istniejącej infrastruktury lotniskowej, a także rozbudowa tej infrastruktury. W tym przypadku chodzi o remont i przystosowanie do obowiązujących standardów wraz z budową płyty szczelnej do tankowania samolotów, kanalizacji deszczowej i oświetlenia poziomego.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski podpisali ponadto list intencyjny, dotyczący uzbrojenia terenów inwestycyjnych wokół lotniska. Obszarem, na którym mogą powstać m.in. centra logistyczne i magazynowe oraz obiekty hotelowe i wypoczynkowe, zainteresowani są już potencjalni inwestorzy.

lotnisku w szymanach
Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie
lotnisku w szymanach
Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rachmistrz
9 dni temu

Takie wydatki, czy to jest potrzebne, farmy, pompy, budowa ciągła budowa a tym czasem tam 1 samolot startuje i 1 ląduje dziennie. Na mazurach to jest raczej na co wydawać pieniądze, można pomóc ludziom którzy tego naprawdę potrzebują

POLECAMY