Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 2 grudnia 2021. Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Polityka

Będzie obniżka cen paliw. Premier przedstawił szczegóły

cen paliw
Fot. Mateusz Przyborowski

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tarczy antyinflacyjnej. Z jego zapowiedzi wynika, że wkrótce czeka nas m.in. obniżka cen paliw. Wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w czwartek konkretne rozwiązania, które mają zacząć obowiązywać za niecały miesiąc. Od 20 grudnia do 20 maja 2022 roku wysokość akcyzy na paliwo zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.

Szykuje się obniżka cen paliw

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. – Te wszystkie działania doprowadzą do obniżki cen paliw, która powinna wynieść około 20 groszy, a może nawet 30 groszy – powiedział w czwartek Mateusz Morawiecki.

To reakcja polskiego rządu na wzrost inflacji. – Dzisiaj, kiedy borykamy się z poważnym problemem inflacji, proponujemy z wicepremierem Jackiem Sasinem program obniżki podatków, aby złagodzić skutki inflacji – mówił premier.

Jak wyjaśnił, od stycznia do marca 2022 roku rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT: do 8 proc. na gaz ziemny i do 5 proc. na energię elektryczną. Premier zapowiedział też całkowite zniesienie akcyzy na energię elektryczną.

W tarczy antyinflacyjnej znajdzie się także tzw. dodatek osłonowy.

– Bardzo ważny obszar to skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy, który sprawi, że ceny żywności, które wzrosły, będą niższe. Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się. Wprowadzamy natomiast możliwy do zastosowania mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensację poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY