Connect with us

Witaj, czego szukasz?

piątek, 3 grudnia 2021. Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Środowisko

Dlaczego Łyna w Olsztynie jest zielona?

łyna
Fot. Paweł Klonowski/Wizja Lokalna Olsztyna

Łyna w Olsztynie od kilku dni ma szmaragdowy kolor. Jest mało przejrzysta i wygląda tak, jakby w wodzie były chemikalia. Jak doszło do zanieczyszczenia rzeki?

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Na facebookowym profilu stowarzyszenia Wizja Lokalna Olsztyna pojawiło się ostatnio zdjęcie radnego Pawła Klonowskiego. Na fotografii widać zieloną wodę w Łynie w okolicach Łynostrady.

Jak doszło do zanieczyszczenia rzeki? Okazuje się, że Łyna zmieniła swój kolor z powodu awarii magistrali ciepłowniczej, do której doszło w rejonie ul. Synów Pułku.

Łyna zmieniła kolor. Co się stało?

– Kolor wody zmienił się po przedostaniu się – w wyniku awarii – wody z sieci ciepłowniczej – przekazał mediom Andrzej Stolarski, kierownik Wydziału Dystrybucji Ciepła w Miejskim Przedsiębiorstwie Energii Cieplnej w Olsztynie.

Jak dodał przedstawiciel MPEC-u, woda w sieci ciepłowniczej jest barwiona od 2017 roku specjalnym barwnikiem ekologicznym o nazwie Fluoresceina RM200%. – Środek wykorzystany do zabarwienia wody sieciowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego – dodał kierownik Stolarski.

Barwnik rozkłada się pod wpływem światła w ciągu kilku dni. Fluoresceina RM200% stosowana jest głównie do barwienia produktów chemii stosowanej w gospodarstwach domowych oraz do znakowania wody sieciowej systemów ciepłowniczych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY