Connect with us

Witaj, czego szukasz?

piątek, 22 października 2021. Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Reklama Ukiel.info - Napisz do nas

Kościół

Relikwie z kroplą krwi prymasa Stefana Wyszyńskiego wprowadzone do Stoczka Klasztornego

relikwie prymasa wyszyńskiego
Fot. Archiwum Główne Akt Dawnych, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36920894

Do Stoczka Klasztornego wprowadzono relikwie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił arcybiskup Józef Górzyński.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Stoczek Klasztorny to wyjątkowe miejsce dla katolików z Warmii i Mazur. To także miejsce, które miało ogromny wpływ na życie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Władze komunistyczne postanowiły aresztować duchownego, mając nadzieję, że w ten sposób rozbiją jedność Kościoła.

Kardynała aresztowano późnym wieczorem 25 września 1953 roku. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa wtargnęli do jego mieszkania przy ulicy Miodowej w Warszawie i wywieźli do Rywałdu koło Lidzbarka Welskiego. 12 października kardynała przywieziono do Stoczka Klasztornego, w którym przebywał jeszcze w 1954 roku.

Uroczystościom wprowadzenia relikwii, które odbyły się we wtorek 12 października, przewodniczył abp Józef Górzyński. – Błogosławieni i święci są przewodnikami na drodze zbawienia. Po to wczytujemy się w ich naukę, w ich życiorys, żeby ta lekcja była naszą. Prośmy, aby Prymas Tysiąclecia wypraszał nam łaskę bycia wiernymi uczniami Chrystusa. Łaskę naśladowania w postawie ucznia i sługi. To jest to, co jest naszą najlepszą drogą na tym świecie i wtedy, kiedy myślmy o życiu, które jest pełną radością, bo jest życiem w łączności z Bogiem – mówił metropolita warmiński.

Relikwie prymasa Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym

Jak podkreślał kustosz sanktuarium ks. Wojciech Sokołowski MIC, fakt, że relikwie kardynała Stefana Wyszyńskiego trafiły do sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym to szczególna łaska. – Stało się to dzięki staraniom naszego abp. Józefa Górzyńskiego. Jest to wymaz krwi, czyli relikwie pierwszego stopnia – podkreślał ks. Wojciech.

Jak mówił, relikwiarz zawiera w sobie wiele symboli odnoszących się do życia prymasa. Wykonany z kryształu przedstawia bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po prawej stronie widoczna jest wieża sanktuarium na Jasnej Górze. Po środku znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. W dolnej części znajduje się wymaz z krwi kardynała Wyszyńskiego, a pod nim sentencja „Per Mariam Soli Deo” (“Przez Maryję samemu Bogu”).

W uroczystości brali również udział przedstawiciele szkół, których patronem jest bł. kard. Stefan Wyszyński. W archidiecezji warmińskiej będą dwa miejsca z relikwiami Prymasa Tysiąclecia, który pod koniec września został ogłoszony błogosławionym. Drugim miejscem, oprócz Stoczka Klasztornego, jest kościół bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie. Relikwie kardynała Wyszyńskiego wprowadzono tam pod koniec września.

relikwie prymasa wyszyńskiego
Fot. Archidiecezja warmińska
relikwie prymasa wyszyńskiego
Fot. Archidiecezja warmińska

Źródło: Archidiecezja warmińska

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY