Connect with us

Witaj, czego szukasz?

piątek, 22 października 2021. Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Reklama Ukiel.info - Napisz do nas

Gospodarka

Expo 2020. Cały świat w jednym miejscu… bez Warmii i Mazur

expo
Fot. Expo 2020 Dubai/Twitter

Na światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju działa Pawilon Polski, w którym prezentują się polskie regiony. Niestety, w tym roku zabraknie w nim Warmii i Mazur. Dlaczego?

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju rozpoczęła się 1 października. Organizatorzy szacują, że w ciągu 182 dni odwiedzi ją 18 mln osób. W najbardziej prestiżowym wydarzeniu na świecie bierze udział 200 państw i organizacji. Areną polskiej prezentacji jest Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 mkw. Jego hasło przewodnie brzmi: “Poland. Creativity inspired by nature – Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.

Kluczowym celem obecności naszego kraju na Expo w Dubaju ma być promocja gospodarki i rodzimego biznesu, ale nie zabraknie też prezentacji walorów turystycznych, a także elementów kultury i sztuki. Przez 6 miesięcy odbędzie się blisko 1000 organizowanych przez Polskę wydarzeń, w których weźmie udział niemal 2500 polskich firm.

Jak usłyszeliśmy w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski podczas Expo, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaprezentuje się 9 polskich regionów. Są to województwa: podlaskie, łódzkie, dolnośląskie, lubuskie, śląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, podkarpackie i pomorskie. Każdy region przedstawi to, co ma najlepsze: gospodarkę i jej osiągnięcia, towary z największym potencjałem eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu, a także przykłady sukcesów w obszarze nauki czy kultury.

Światowa wystawa bez Warmii i Mazur

Na liście regionów, które wezmą udział w Expo, nie ma niestety województwa warmińsko-mazurskiego. Dlaczego?

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego planował prezentację regionu w dniach od 10 do 16 stycznia 2022 roku. Jednak w czasie przygotowań do ogłoszenia postępowań na realizację poszczególnych elementów zadania okazało się – na etapie szacowania wartości zamówienia, że łączny koszt znacznie przekroczy założony budżet – mówi nam Szymon Tarasewicz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

I dodaje: – Kierując się zasadą celowości i gospodarności podczas wydatkowania środków publicznych podjęliśmy decyzję o rezygnacji z prezentacji województwa w Strefie Wystaw Czasowych Pawilonu Polski. Obecnie udział województwa w Expo planowany jest w ramach prezentacji oferty turystycznej przygotowywanej przez Polską Organizację Turystyczną.

Jak się dowiedzieliśmy, na promocję Warmii i Mazur podczas Expo zaplanowano w budżecie milion złotych, natomiast szacowanie wyniosło ponad 2,3 mln zł. Jakie wydarzenia planował zorganizować samorząd naszego województwa?

– Oprócz zagospodarowania w Pawilonie Polski prezentacja województwa miała obejmować organizację dwóch konferencji poświęconych możliwościom inwestycyjnym na Warmii i Mazurach oraz ofercie turystycznej regionu. Zadanie obejmowało także przygotowanie filmów promocyjnych, degustację produktów regionalnych i zapewnienie obsługi. Głównym elementem prezentacji regionu miała być interaktywna instalacja artystyczna stworzona z wykorzystaniem surowców pochodzących z Warmii i Mazur, pokazująca zarówno bogactwo naturalne regionu, jak i kreatywność i innowacyjność lokalnych twórców – odpowiada Szymon Tarasewicz.

Co polskie regiony zaprezentują na Expo?

O planowane wydarzenia zapytaliśmy też samorządy, które pojadą do Dubaju. Koszt prezentacji województwa łódzkiego wyniesie nieco ponad 2,3 mln zł. Projekt jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego i wynosi przeszło 1,7 mln zł.

– Na pięć dni otrzymujemy do dyspozycji przestrzenie w Pawilonie Polski. Motywem przewodnim interaktywnej prezentacji pt. “Województwo Łódzkie. Nowoczesność inspirowana tradycją” będzie przemysł włókienniczy, w odniesieniu do tradycji historycznych regionu aż do nowoczesnych technologii w dziedzinie tworzenia tkanin, przy udziale przedsiębiorstw i ośrodków naukowych zlokalizowanych w Łódzkiem – poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Wystawie towarzyszyć będzie również promocja regionalnych produktów spożywczych, seminarium branżowe, program artystyczny (występy teatralne, pokaz mody inspirowanej strojami ludowymi z łódzkiego, pokazy tańca ludowego) i warsztaty dla dzieci z udziałem artystów ludowych. Zaplanowano również prezentację ofert przedsiębiorców z regionu łódzkiego, a także “silną eskpozycję województwa poprzez promocję walorów regionu i zachęty do inwestowania”.

Na początku grudnia województwo kujawsko-pomorskie będzie reprezentować w Dubaju 27 mikro, małych i średnich przedsiębiorców. – Wybraliśmy także firmy branży medycznej, które przedstawią swoją ofertę podczas misji gospodarczej w lutym przyszłego roku. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego powierzył realizację projektu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – informuje nas Beata Krzemińska, rzeczniczka tamtejszego Urzędu Marszałkowskiego.

Wśród wybranych w drodze konkursu ogłoszonego przez TARR firm znalazły się m.in. restauracja, firma transportowa, agencja promocyjno-reklamowa, pracownia projektowania wnętrz oraz agencja doradztwa personalnego i zatrudnienia.

– Wyjazdy na Expo do Dubaju są częścią wartego blisko 10 mln zł projektu realizowanego przez TARR, współfinansowanego z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i środków unijnych – dodaje Beata Krzemińska.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
q-ku
7 dni temu

no to jest wierny obraz, bo na miejscu w Polsce też nas nie ma – Olsztyn i region to biała plama na mapie rozwoju, aktywności, liczby miejsc pracy

POLECAMY