20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Wakacyjna linia autobusowa połączy lotnisko w Szymanach z Mazurami

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W najbliższy piątek wystartuje specjalna linia autobusowa, łącząca lotnisko w Szymanach z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich.

  • Wakacyjne połączenie autobusowe ma przede wszystkim ułatwić turystom podróżowanie po naszym regionie. Skorzystać z niego mogą również mieszkańcy, planujący lotniczą podróż do Krakowa czy Wrocławia.
  • W Urzędzie Wojewódzkim podpisano też umowy na dofinansowanie wojewódzkich linii autobusowych ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Nowe połączenie autobusowe powstało z myślą o lepszym skomunikowaniu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury z regionem. Dedykowane jest zarówno odwiedzającym Warmię i Mazury turystom, jak również mieszkańcom naszego województwa, którzy planują lotniczą podróż na południe Polski – do Krakowa czy Wrocławia.

Lotnisko w Szymanach z nowym połączeniem autobusowym

Wakacyjna linia, łącząca lotnisko w Szymanach z Mazurami, zostanie uruchomiona w piątek 2 lipca.

Rozkład jazdy będzie dopasowany do rozkładu lotów na kierunkach krajowych Kraków i Wrocław.

Trasa linii autobusowej Wagner Transport w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich obejmuje przejazd przez Mikołajki, Mrągowo, Giżycko i Węgorzewo. Autobusy będą kursować do 30 sierpnia. Na wszystkich trasach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Warto też dodać, że – poza sezonową linią – na lotnisku w Szymanach funkcjonują dwie regularne linie autobusowe dopasowane do rozkładu lotów wszystkich połączeń. Trasa, za którą odpowiedzialny jest Markus Travel, obejmuje przejazd przez Szczytno, Pasym i Olsztyn, natomiast trasa linii autobusowej Transport Wesołowski obejmuje przejazd przez: Ruciane Nida, Pisz, Orzysz, Ełk i Grajewo.

Więcej informacji na temat autobusów z lotniska w Szymanach znajduje się tutaj.

Cztery nowe linie na Warmii i Mazurach

W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podpisano z kolei umowy na dofinansowanie czterech wojewódzkich linii autobusowych, które chce uruchomić samorząd województwa (więcej o tym pisaliśmy tutaj). Pieniądze pochodzą ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Oznacza to, że w najbliższym czasie ruszy pilotażowy projekt Wojewódzkich Autobusowych Linii Komunikacyjnych. Łączny szacowany koszt całego przedsięwzięcia wynosi ok. 1,3 mln zł. W budżecie województwa zarezerwowano na ten cel 550 tys. zł, resztę kosztów pokryje dotacja rządowa (nieco ponad 767 tys. zł) i zysk ze sprzedaży biletów. Na wtorkowej sesji sejmiku odbędzie się głosowanie radnych w tej sprawie.

– Przewoźnicy już są wybrani, ich oferty są korzystne. Dążymy do tego, by z początkiem lipca uruchomić połączenia. Jesteśmy po planowaniu rozkładów jazdy. Sześć kursów dziennie dopasowaliśmy w taki sposób, by można było dojeżdżać do m.in. do pracy czy węzłów przesiadkowych – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Początkowo połączenia będą realizowane na czterech trasach: Braniewo Orneta * Gołdap – Olecko – Ełk * Iława – Lubawa – Nowe Miasto Lubawskie * Węgorzewo – Harsz – Pozezdrze – Kruklanki – Giżycko.

Oprócz przedstawicieli z Urzędu Marszałkowskiego wojewoda Artur Chojecki podpisał umowy jeszcze z 12 samorządami z naszego województwa, m.in. Powiatem Elbląskim, Gminą Biskupiec i Gminą Olecko. Na tworzenie nowych linii autobusowych w regionie przyznano łącznie ponad 4 mln zł dopłat.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły