20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Samorząd województwa chce uruchomić nowe połączenia autobusowe na Warmii i Mazurach

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Plan urzędników jest taki, aby nowe połączenia autobusowe uruchomić już w te wakacje, na początek na czterech trasach. Dużo zależy jednak od porozumienia w sprawie finansowania kursów.

Białe palmy na komunikacyjnej mapie Warmii i Mazur ma wypełnić powiększona siatka nowych połączeń autobusowych. Samorząd województwa zaproponował na początek cztery pilotażowe trasy.

Nowe połączenia autobusowe na Warmii i Mazurach

Warto w tym miejscu dodać, że przewozy osób w publicznym transporcie autobusowym w naszym regionie wykonywane są wyłącznie w oparciu o przepisy Ustawy o transporcie drogowym, na podstawie zezwoleń udzielanych na wniosek przewoźnika. Usługi te mają charakter komercyjny, są działalnością wykonywaną przez podmioty gospodarcze bez udziału środków publicznych, a więc nastawione są przede wszystkim na utrzymanie rentowności.

Stąd głównym zainteresowaniem przewoźników cieszą się linie dochodowe, na których występują duże potoki pasażerskie. Często pomijane są jednak trasy, na których pasażerów korzystających na co dzień z przewozów jest niewielu, co prowadzi do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców małych miejscowości, położonych poza głównymi drogami.

Już w najbliższym czasie mają szansę jednak powstać pilotażowe linie Wojewódzkich Autobusowych Linii Komunikacyjnych. Przedsięwzięcie ma być realizowane z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, planowane jest również pozyskanie środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

– Duży obszar i niewielka gęstość zaludnienia w znaczący sposób wpływa na system organizacji transportu publicznego w naszym regionie – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Strategiczną rolę odgrywa tutaj dobra koordynacja, logistyka i planowanie połączeń w taki sposób, by możliwie najskuteczniej zaspokajały komunikacyjne potrzeby zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Warmię i Mazury – dodaje.

Cztery trasy na początek

Do wojewody warmińsko-mazurskiego trafił już wniosek o pozyskanie rządowych funduszy, żeby samorząd mógł zbilansować tę inwestycję. Początkowo nowe połączenia autobusowe mają być realizowane na czterech trasach:

  • Braniewo – Orneta (długość trasy: 47 km, koszt uruchomienia i funkcjonowania tej linii do końca 2021 roku wynosi 300 tys. zł),
  • Gołdap – Olecko – Ełk (74 km, koszt: 475 tys. zł),
  • Iława – Lubawa – Nowe Miasto Lubawskie (37,3 km, koszt: 240 tys. zł),
  • Węgorzewo – Harsz – Pozezdrze – Kruklanki-Giżycko (41 km, koszt: 260 tys. zł).

– Chcemy być pewnego rodzaju katalizatorem, by odtworzyć czy wzmocnić potencjał przewozów autobusowych w naszym regionie – dodaje Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa. – Planujemy na tych wszystkich trasach po sześć kursów na dobę – po trzy kursy tam oraz trzy kursy z powrotem.

Urzędnicy dodają, że podczas planowania tras pilotażowych brano pod uwagę cztery czynniki: brak dostępu do kolei, słabo rozwinięte połączenia komercyjne lub ich całkowity brak, stworzenie możliwości dotarcia do większych węzłów komunikacyjnych, a także potrzeby zgłaszane przez samorządy lokalne.

Plan zakłada, że Wojewódzkie Autobusowe Linie Komunikacyjne ruszą już od 1 lipca.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły