29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Są chętni do budowy dworca kolejowego w Olsztynie, ale to nie koniec problemów

Musisz przeczytać

Po blisko czterech miesiącach przedstawiciele PKP otworzyli oferty na budowę dworca kolejowego w Olsztynie. Do przetargu stanęły poważne firmy.

W końcu udało się poznać oferty firm, które stanęły do przetargu na budowę dworca kolejowego w Olsztynie. Pierwotnie termin wyznaczono na 29 stycznia. Kolejarze kilkukrotnie przesuwali jednak datę otwarcia ofert, tłumacząc to kolejnymi pytaniami zainteresowanych przetargiem firm.

Poznaliśmy chętnych do budowy nowego dworca kolejowego w Olsztynie

Teraz już wiadomo, że swoje oferty złożyło sześć firm. Budowę nowego dworca w Olsztynie najwyżej wycenił Adamietz sp. z o.o. ze Strzelec, który zaoferował 89,8 mln zł. Warszawska spółka SKB chce wykonać inwestycję za 88,3 mln zł, a Budimex wycenił ją na 82,8 mln zł. Konsorcjum firm Tym-Bud Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski z Gdańska zaoferowało 73,5 mln zł, natomiast Torpol S.A. z Poznania blisko 71 mln zł. Najtańszą ofertę złożyła warszawska spółka F.B.I. Tasbud – 65,4 mln zł.

Polskie Koleje Państwowe chcą przeznaczyć na budowę dworca kolejowego w Olsztynie około 76 mln zł, z czego 30 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. A to oznacza, że w cenowych widełkach mieszczą się trzy oferty. Kolejarze zakładają ponadto, że realizacja inwestycji zakończy się w połowie 2023 roku.

– Obecnie komisja przetargowa sprawdza złożone oferty pod kątem formalnym i prawnym – poinformował nas Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji PKP S.A.

Jak zakończy się rywalizacja, tego na razie nie wiadomo. Patrząc jednak na to, co dzieje się z przetargiem na rozbudowę linii tramwajowej w Olsztynie, również w przypadku dworca PKP niewykluczone są odwołania od rozstrzygnięć kolejarzy.

Poza tym PKP muszą uzyskać niezbędne zgody na budowę nowego dworca i wyburzenie starego obiektu. Jednak Retail Provider, właściciel pobliskiego dworca PKS, który planuje wybudować galerię handlową, zapowiedział, że nie dopuści do tej budowy. Obie strony wciąż nie potrafią znaleźć porozumienia m.in. w sprawie budowy kładki nad torami na Zatorze.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olsztyn. Zabytkowy most kolejowy nad Łyną znowu trzeba naprawić
11 miesięcy temu

[…] Są chętni do budowy dworca kolejowego w Olsztynie, ale to nie koniec problemów […]

Firma z Warszawy wybuduje nowy dworzec kolejowy w Olsztynie
10 miesięcy temu

[…] przetargu na budowę dworca PKP w Olsztynie stanęło sześć firm, ale otwarcie ofert przedłużało się kilkukrotnie. Pierwotnie termin wyznaczono na 29 stycznia, […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły