32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Tak harcują borsuki! Leśnicy pokazali film z uroczej zabawy

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Okazuje się, że borsuki również potrafią się bawić. A szczególnie te zamieszkujące tereny Nadleśnictwa Młynary. I najlepiej wychodzi im to wtedy, kiedy nikt nie patrzy. Leśne harce uchwyciło jednak oko kamery.

Tym razem czujne oko kamery zainstalowanej przez leśniczego zarejestrowało wesołe poczynania rodziny borsuków, zamieszkujących lasy Nadleśnictwa Młynary. Borsuk europejski, inaczej jaźwiec (Meles meles), to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Biała głowa z czarnymi pasami biegnącymi po boku od nosa, poprzez oczy do uszu to jego cecha charakterystyczna.

Warto też wiedzieć, że borsuki są uzbrojone w potężne – porównywalne z niedźwiedzimi – pazury, ich głowa jest natomiast mała i nieproporcjonalna do reszty ciała. Głównym pożywieniem tych zwierząt są dżdżownice. Ale żeby znaleźć taką ich ilość, by zaspokoić głód, borsuki muszą się nie lada natrudzić, dlatego nie pogardzą również owocami, grzybami czy nawet małymi ssakami. Borsuki są bowiem wszystkożerne.

Aktywne są głownie nocą, a najczęściej możemy je spotkać w lasach mieszanych, sąsiadujących z polami czy łąkami. Borsuk nie jest jednak samotnikiem – prowadzi rodzinne i, co widać na filmie poniżej, bardzo towarzyskie życie.

Nory, w których mieszkają, są przekazywane z pokolenia na pokolenie i służą przez kilkadziesiąt lat. Każda nora posiada kilka wejść, a wszystkie są połączone ze sobą siecią podziemnych korytarzy. Borsuki bardzo dbają nie tylko o swój wygląd, ale także o wygląd swojego podziemnego domu. Zwykle w pobliżu nory znajduje się latryna w postaci niewielkiego dołka w ziemi, w którym załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Co więcej, borsuk to zwierzę, które zapada w sen zimowy. Nie jest to jednak trwały sen – w czasie ciepłych dni wychodzi na zewnątrz.

Źródło: Nadleśnictwo Młynary

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Młody bocian wypadł z gniazda. Na pomoc ruszyli strażacy
1 rok temu

[…] Tak harcują borsuki! Leśnicy pokazali film z uroczej zabawy […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły