24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Miasto z Warmii chce być uzdrowiskiem. Właśnie otwarto tam tężnie solankowe

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Tężnie solankowe mają być nową atrakcją Lidzbarka Warmińskiego. Władze województwa podkreślają również, że to kolejny krok, aby miasto stało się uzdrowiskiem.

Nowa inwestycja w Lidzbarku Warmińskim ma 100 metrów długości i 8 metrów wysokości. Oprócz tężni solankowych jest również taras widokowy, z którego można podziwiać okolice doliny rzeki Symsarny.

Lidzbark Warmiński chce być uzdrowiskiem

Tężnie solankowe powstały w południowej części miasta. Władze miasta, jak również samorządu województwa, podkreślają natomiast, że Lidzbark Warmiński posiada długą uzdrowiskową tradycję.

Miasto wyróżnia się bowiem unikalnym morenowym ukształtowaniem terenu i zdrowotnym mikroklimatem. Występują tu pokłady czystych wód termalnych i mineralnych, co w połączeniu z dziewiczą przyrodą i małą liczbą dużych zakładów przemysłowych nadaje miastu specjalne właściwości.

Zgodnie ze świadectwem potwierdzającym właściwości lecznicze klimatu, w Lidzbarku Warmińskim możliwe jest wykonywanie zabiegów fizykoterapii, a także zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, dotyczących chorób układu krążenia, układu narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych i zaburzeń przemiany materii.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin podkreśla, że władze regionu dostrzegały ten potencjał już wcześniej, dlatego pierwsze pieniądze na podobne inwestycje zapewniano już Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013. Wtedy preferencje otrzymały miejscowości posiadające status uzdrowiska.

Władze województwa stawiają na turystykę zdrowotną

– W tamtej edycji programu udało się zrealizować inwestycje uzdrowiskowe o łącznej wartości blisko 50 mln zł, przede wszystkim w Gołdapi i Ameryce – przypomina Gustaw Marek Brzezin

Wartość tego typu projektów w tej edycji wynosi z kolei blisko 115 mln zł. – Inwestycje realizowane są natomiast nie tylko w Gołdapi, ale także we Fromborku, Górowie Iławeckim, Miłomłynie i oczywiście w Lidzbarku Warmińskim. W ten sposób chcemy stworzyć sieć miejscowości uzdrowiskowych. Dzięki temu samorząd województwa przybliża się do wdrożenia czwartej inteligentnej specjalizacji – zdrowe życie, opierającej się na turystyce zdrowotnej – dodaje marszałek.

Brzezin zaznaczył też, że nowa specjalizacja, którą planuje wdrożyć samorząd województwa, ma być uzupełnieniem dotychczasowej oferty regionu. Całkowita wartość inwestycji w Lidzbarku Warmińskim wynosi ponad 16,6 mln zł, z czego 10,7 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2021.

Termy Warmińskie na sprzedaż

Przypomnijmy też, że kilka miesięcy temu radni powiatu lidzbarskiego i radni Lidzbarka Warmińskiego zgodzili się na rozpoczęcie procedury, która ma doprowadzić do sprzedaży Term Warmińskich. Ich budowa kosztowała około 100 mln zł, a większość pieniędzy pochodziła z funduszy unijnych. 

Termy Warmińskie należą też do najdroższych unijnych inwestycji na Warmii i Mazurach. Wokół niej było jednak sporo kontrowersji. Przeciwnicy budowy term twierdzili, że chodziło wyłącznie o zaspokojenie ambicji lokalnych polityków Platformy Obywatelskiej, a nie racjonalne wydawanie pieniędzy.

W sprawie lidzbarskich term prowadzone było nawet śledztwo prokuratorskie, ale nie potwierdzono, że doszło do złamania prawa. Ostatecznie termy wydzierżawiono, a operatorem stała się prywatna spółka. Zdaniem radnych, prywatny właściciel będzie najefektywniej gospodarował obiektem. Samorządowcy zapewniają też, że nie dopłacają do term. Są jednak tacy, którzy nie do końca w to wierzą.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły