29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

W Olsztynie powstaje spalarnia śmieci. Wmurowano kamień węgielny

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Spalarnia śmieci, umożliwiająca recykling energetyczny, zapewni ekologiczne dostawy ciepła. Jednak nowa ekociepłownia ma przede wszystkim rozwiązać problem zagospodarowania odpadów komunalnych na Warmii i Mazurach.

W Olsztynie uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Inwestycja zastąpi obecne, wyeksploatowane instalacje węglowe energią wytworzoną zgodnie z gospodarką o obiegu zamkniętym.

Co nam da spalarnia śmieci?

Władze Olsztyna i samorządu województwa podkreślają, że nowa spalarnia śmieci będzie jedną z najnowocześniejszych w tej części Europy instalacją do produkcji ciepła i energii elektrycznej wykorzystująca paliwo alternatywne. Ma również zapewnić ekologiczne dostawy ciepła, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemu zagospodarowania odpadów komunalnych na Warmii i Mazurach, która swoim zasięgiem obejmuje około 800 tys. osób.

Nowa ekociepłownia powstaje przy ul. Bublewicza na obrzeżach Olsztyna. W środę, w miejscu budowy modułu gazowo-olejowego wmurowano kamień węgielny. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przypomniał, że w 2011 roku Michelin poinformowała o zmianie swojej polityki, która do tej pory oparta była na węglu. Teraz firma będzie korzystać z energii odnawialnej, a tym samym nie będzie w stanie dostarczać miastu energii cieplnej.

W tej sytuacji władze miasta postanowiły stworzyć alternatywę i wybudować instalację termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych. – Jest to jedna z największych inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym kraju. Po drodze mieliśmy różne zakręty, były różne uwagi, były protesty, ale z tym sobie poradziliśmy – mówił Piotr Grzymowicz.

Marszałek: Spalarnia śmieci to także mniejsze koszty

Marszałek Gustaw Marek Brzezin zauważył z kolei, że istotnym elementem jest zamknięcie cyklu gospodarowania odpadami w województwie warmińsko-mazurskim.

– Cały recykling i cała gospodarka pozostawiają RDF, który musi być energetycznie wykorzystany i przetworzony. Gdyby nie możliwość spalania na miejscu, trzeba by było transportować to wszystko w głąb kraju. Zamknięcie cyklu, przez przetworzenie frakcji palnej na miejscu, stwarza etap końcowy i generuje mniejsze koszty – mówił marszałek.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 2 mld 800 mln zł netto. Składają się na to m.in. koszty eksploatowania, finansowania nakładów inwestycyjnych czy pokrycia kosztów ryzyka przez 25 lat. Są to również koszty realne, czyli uwzględniające inflację.

Nakłady na samą budowę ekociepłowni to niecałe 650 mln zł. Ponosi je partner prywatny, czyli spółka Dobra Energia dla Olsztyna. Zgodnie z założeniami nowa spalarnia śmieci pozwoli na odzyskanie energii z ponad 110 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie. Olsztyn w blisko 60 proc. zaspokoi zapotrzebowanie na paliwo, reszta ma pochodzić z 37 gmin regionu centralnego naszego województwa.

Moduł gazowo-olejowy ma być gotowy pod koniec tego roku. Z kolei uruchomienie instalacji termicznego przekształcania odpadów planowane jest w połowie 2023 roku.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły