20 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Na Warmii i Mazurach powstaną setki mieszkań z niskim czynszem

Musisz przeczytać

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego. Za kilka lat na Warmii i Mazurach ma powstać ponad 760 nowych mieszkań na wynajem z niskim czynszem.

Budownictwo społeczne to projekt, o którym pierwszy raz usłyszeliśmy jesienią ubiegłego roku. Przypomnijmy. Jak mówił wówczas Michał Wypij, poseł Porozumienia z Olsztyna, chodzi o budowę mieszkań na gruntach skarnu państwa. W prace zaangażował się również Krajowy Zasób Nieruchomości.

Poseł z naszego regionu podkreślał też, że opracowywany pakiet mieszkaniowy to przede wszystkim wyciągnięcie ręki do tych, których nie stać na kredyt hipoteczny, ale też nie spełniają warunków, by otrzymać mieszkanie socjalne. Według szacunków takich osób w Polsce żyje około 40 proc.

Na Warmii i Mazurach powstanie ponad 760 mieszkań

Wcześniej tym tematem zajął się Sejm, a teraz poznaliśmy więcej szczegółów. W piątek o założeniach projektu opowiedzieli w Olsztynie Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, a także prezes KZN Bartłomiej Druziński.

Wiadomo już, że mieszkania na wynajem z niskim czynszem wybuduje spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Północ, którą powołał Krajowy Zasób Nieruchomości i kilkanaście samorządów z Warmii i Mazur.

W ciągu trzech, czterech lat ma powstać ponad tysiąc takich mieszkań. Według planów, w naszym regionie wybudowane zostaną 762 mieszkania, natomiast w województwie pomorskim 239 (wszystkie w gminie miejskiej Tczew, która również przystąpiła do spółki).

Na Warmii i Mazurach nowe mieszkania mają powstać w gminach: Biskupiec (32 mieszkania), Ryn (24), Zalewo (48 mieszkań), Kolno (10 mieszkań), Rozogi (10), Wydminy (60), Jedwabno (33), Dobre Miasto (36), Dźwierzuty (20), Ełk (gmina wiejska, 60 mieszkań), Kętrzyn (gmina miejska, 69 mieszkań), Lidzbark Welski (34), Nidzica (50), Ostróda (gmina wiejska, 100 mieszkań), Gietrzwałd (30), Szczytno (gmina wiejska, 36 mieszkań), Purda (60) i Giżycko (50 mieszkań).

Budowa nowych mieszkań w 45 proc. może zostać pokryta ze środków budżetu państwa. Zakładany jest także 15-procentowy udział przyszłych najemców, a reszta ma być sfinansowana z taniego kredytu z BGK. Najemców wytypuje natomiast każda gmina. Koszt budowy metra kwadratowego, według założeń, wyniesie 4800 zł, natomiast czynsz – około 13 zł/mkw.

Solidne podstawy finansowe

– Bardzo dziękuję posłowi Wypijowi za za szybkie i sprawne doprowadzenie do rejestracji spółki. Problemy Polski można najlepiej rozwiązywać tam, gdzie harmonijnie współpracują ze sobą rząd i władze samorządowe – mówił w Olsztynie Jarosław Gowin.

– Województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie są wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Świadczy o tym choćby fakt, że rynek budownictwa komercyjnego działa tu bardzo prężnie. Jednocześnie brakuje tańszych, niż te od deweloperów, mieszkań. My chcemy to zmienić, zbudować mieszkania dla ludzi, których nie stać na kredyt hipoteczny, ale stać ich na płacenie umiarkowanego czynszu. Dla ludzi, którzy oczekują mieszkań w nowoczesnym standardzie, społecznych, nie komunalnych – podkreślił Bartłomiej Druziński, prezes KZN.

Jak dodał, spółka KZN Północ ma zagwarantowane solidne podstawy finansowe – jej łączny początkowy kapitał zakładowy wynosi blisko 62 mln zł. Wśród zasobów spółki jest także, wniesiona przez KZN, nieruchomość w Tczewie (około 1,69 ha). – Dodatkowo KZN Północ może skorzystać z całego systemu instrumentów finansowych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – powiedział Druziński.

– Jest to pierwszy od 1989 roku udany program mieszkaniowy. Udany przede wszystkim dlatego, że połączyliśmy siły rządu i samorządu. To jest najlepszy przykład, jak powinniśmy rozwiązywać polskie problemy – stwierdził Michał Wypij.

I dodał: – To także pierwszy rządowy projekt, który może się udać po niepowodzeniu programu Mieszkanie Plus. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to narzędzie, które może skutecznie zrealizować aspiracje mieszkaniowe, także mieszkańców Warmii i Mazur.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły