32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Samorząd rozdzielił pieniądze na ratowanie warmińsko-mazurskich zabytków [LISTA]

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Na ratowanie warmińsko-mazurskich zabytków przeznaczono w tym roku 900 tys. zł. Najwięcej pieniędzy otrzymała parafia św. Jakuba w Olsztynie, Archidiecezja Warmińska i cerkiew w Kętrzynie.

Przeczytaj również: Olsztyn. Te wspólnoty otrzymały dotacje na remont zabytków

Poznaliśmy zwycięzców otwartego konkursu na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowalnych i dokumentacji przy warmińsko-mazurskich zabytkach. Podmiotami uprawnionymi do składania ofert byli właściciele bądź posiadacze zabytków wpisanych do rejestru albo posiadający takie zabytki w trwałym zarządzie.

900 tys. zł na ratowanie zabytków w regionie

Dotację można wykorzystać m.in. na sporządzanie ekspertyz technicznych i konserwatorskich oraz na badania konserwatorskie i architektoniczne. Podmioty, które otrzymują wsparcie, przeznaczają pieniądze również na stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie i na działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu.

W tym roku samorząd województwa przeznaczył na ten cel 900 tys. zł. Pieniądze rozdzielono na 32 podmioty. Najwyższe dofinansowanie otrzymała parafia św. Jakuba w Olsztynie. 100 tys. zł zostaną przeznaczone na remont dachów dwóch kaplic przyległych do wieży olsztyńskiej katedry.

Na drugim miejscu znalazła się Archidiecezja Warmińska, która otrzymała 97 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie dokumentacji projektowej (w tym badania konserwatorskie) budynku pałacu w Smolajnach dla potrzeb rewitalizacji i zmiany sposobu użytkowania. Pałac jest teraz zamknięty i trwa w nim remont. Kilka lat temu działał w nim Zespół Szkół Rolniczych, który przeniesiono do Dobrego Miasta.

Ratowanie zabytków w regionie: będzie remont w cerkwi

Parafia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego otrzymała od samorządu województwa 40 tys. zł. Te środki trafią na remont dachu cerkwi NNMP w Kętrzynie.

Po 39 tys. zł otrzymały parafie pod wezwaniem Nawiedzenia NMP i św. Józefa w Krośnie oraz św. Michała Archanioła w Blankach. Pierwsza przeznaczy otrzymane wsparcie na konserwację polichromii na sklepieniu prezbiterium w XVIII-wiecznym sanktuarium. W Blankach z kolei rozpocznie się drugi etap prac konserwatorskich polichromii ścian wewnętrznych gotyckiego kościoła.

Najniższe dofinansowanie otrzymała parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Małdytach. Kwota 10 tys. zł przeznaczona zostanie na remont tynków w XIX-wiecznym kościele filialnym św. Piotra i Pawła w Zajezierzu.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły