24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Olsztyn. Te wspólnoty otrzymały dotacje na remont zabytków

Musisz przeczytać

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie podziału pieniędzy przeznaczonych na remont zabytków w Olsztynie. Dofinansowanie otrzymało w tym roku osiem wspólnot mieszkaniowych.

Na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków przeznaczono w tym roku 100 tys. zł.

– Szkoda, że jest to tak mała kwota, ale cieszymy się, że po roku przerwy reaktywowano ten projekt – stwierdził na środowej sesji radny Wiktor Wójcik, przewodniczący ratuszowej komisji kultury.

Dodajmy, że w tym roku również miało nie być pieniędzy na remont olsztyńskich zabytków, ale nie zgodzili się na to właśnie radni z komisji kultury. Pieniądze w projekcie budżetu miasta na 2021 rok znalazły się w ostatniej chwili.

Kto dostanie pieniądze na remont zabytków?

Radni jednogłośnie i bez żadnej dyskusji przyjęli projekt uchwały. Teraz wiemy też, kto i jak wysoką otrzyma dotację. Przypomnijmy, że do ratusza wpłynęło 11 wniosków. Dwa zawierały błędy, więc nie były oceniane przez komisję. Z kolei jeden wniosek został zaopiniowany negatywnie, ponieważ zadanie nie kwalifikowało się do udzielenia wsparcia.

Zostało więc osiem wniosków i wszystkie otrzymały dofinansowanie. Co również ciekawe, w tym roku pieniądze na remont zabytków trafią jedynie do wspólnot mieszkaniowych. W poprzednich latach z miejskich środków korzystały na przykład obiekty sakralne.

Zadania, jakie mają być realizowane dzięki dofinansowaniu, dotyczą m.in. remontów stolarki okiennej, konserwacji drzwi, opracowanie dokumentacji. Największą dotację – 32 tys. zł uzyskał wniosek związany z pracami remontowymi i konserwatorskimi elewacji budynku przy ul. Partyzantów 14. Poza tym 21 tys. zł wesprze prace konserwatorskie głównych drzwi wejściowych oraz wymiana stolarki okiennej na klatce schodowej w budynku przy ul. Dąbrowszczaków 6.

Te wspólnoty mieszkaniowe otrzymały dotację na remont zabytków:

  • Dąbrowszczaków 6: prace konserwatorskie głównych drzwi wejściowych oraz wymiana stolarki okiennej na klatce schodowej, kwota: 21 tys. zł
  • ul. Jagiellończyka 13/1: opracowanie dokumentacji konserwatorskiej – badania stratygrafii nawarstwień malarskich elewacji wraz z programem prac konserwatorskich, kwota: 8 tys. zł
  • Kościuszki 54: wymiana stolarki okiennej na klatce schodowej, kwota: 11 tys. zł
  • Mazurskiej 5: prace konserwatorskie stolarki okiennej na klatce schodowej, kwota: 10 tys. zł
  • ul. Mazurska 5/5a: opracowanie dokumentacji konserwatorskiej – badania stratygrafii nawarstwień malarskich klatek schodowych wraz z programem prac konserwatorskich, kwota: 7,5 tys. zł
  • Partyzantów 14: prace remontowe i konserwatorskie elewacji budynku, kwota: 32 tys. zł
  • ul. Samulowskiego 6: prace konserwatorskie głównych drzwi wejściowych do budynku, kwota: 7 tys. zł
  • Warmińska 6: prace konserwatorskie stolarki drzwi od podwórka, kwota: 3,5 tys. zł

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły