22 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

W budżecie Olsztyna rzutem na taśmę znalazły się dodatkowe pieniądze. Wiemy, na co

Musisz przeczytać

W środę radni przyjęli budżet Olsztyna na 2021 rok. W ostatniej chwili w projekcie znalazły się pieniądze m.in. na remonty zabytkowych kamienic, wydarzenia kulturalne przy okazji Olsztyńskiego Lata Artystycznego i reaktywację projektu “Olsztyn.Aktywnie!”. Nie są to duże kwoty, ale ważne, że są.

Na początku środowej sesji koalicjanci prezydenta Olsztyna, czyli radni z klubu Ponad Podziałami i Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska złożyli wniosek. Chodziło o zagospodarowanie w budżecie 100 tys. zł na projekt “Olsztyn.Aktywnie!” i 150 tys. zł na organizację Dni Olsztyna i Uliczki Sztuki, które odbywają się w trakcie Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Dodatkowe pieniądze w budżecie Olsztyna

Propozycja radnych została przyjęta przez Piotra Grzymowicza. Ostatecznie w budżecie znalazły się też pieniądze na rewitalizację olsztyńskich zabytków – 100 tys. zł. Niestety, na niewiele to wystarczy, ale ważne, że w ogóle są. O pieniądze na OLA i kamienice zabiegali radni z komisji kultury. Wsparcie otrzymają ponadto świetlice terapeutyczne (220 tys. zł).

Jeśli chodzi o pieniądze na wydarzenia kulturalne, to… – …Jest to efekt merytorycznego i stanowczego wystąpienia dyrektora MOK-u – przypomina radny Mirosław Arczak.

Mariusz Sieniewicz brał udział w komisji kultury, która odbyła się na początku grudnia 2020.

– Mówił bardzo obrazowo i w oparciu o dostępne mu środki. Prosił nawet, abyśmy w maju nie oczekiwali na komisji corocznej prezentacji programu OLA, ponieważ budżet MOK-u nie pozwala na zapewnienie tego cyklu wydarzeń w dotychczasowej skali i oprawie – mówi nam radny Mirosław Arczak.

I dodaje: Dyrektor zwracał też uwagę na to, że cięcia w MOK-u były rzędu 14%, a nie 8% jak w pozostałych jednostkach.

Pieniądze, które w ostatniej chwili wpisano do budżetu, pochodzą z rezerwy celowej, z nowych zasad finansowania działań kulturalnych przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie oraz dzięki uniknięciu kolejnych kosztów procesu sądowego z hiszpańską firmą FCC, która miała wybudować pierwszą linię tramwajową.

Budżet Olsztyna na 2021 przyjęty

Po stronie wydatków zapisano w tegorocznym budżecie niemal 1,6 mld zł, natomiast po stronie dochodów prawie 1,5 mld. Deficyt został ustalony na nieco ponad 97,8 mln zł.

Najwyższymi pozycjami są oświata i edukacyjna opieka wychowawcza (ponad 530 mln zł), transport i łączność (prawie 365 mln zł) oraz rodzina, ochrona zdrowia, pomoc i polityka społeczna (niemal 350 mln zł). Dochody stanowią w głównej mierze subwencje (312,5 mln zł), dotacje i środki zewnętrzne (307,5 mln zł) oraz podatki CIT i PIT (305 mln zł).

Kluczowe inwestycje zapisane na ten rok to rozpoczęcie przebudowy hali Urania (wartość zadania to ponad 190 mln zł) i drugiej linii tramwajowej (527 mln zł). Spośród zaplanowanych 343 mln zł na wydatki majątkowe 64 proc. (ok. 220 mln zł) to wkład z budżetu unijnego. Radni przyjęli budżet większością głosów.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły