28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Północna obwodnica Olsztyna: są chętni na wykonanie dokumentacji projektowej

Musisz przeczytać

Oferty złożyło osiem firm. To już kolejny przetarg, rozpisany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Północna obwodnica Olsztyna i obwodnica Dywit znajdują się w rządowym projekcie budowy 100 obwodnic.

Pierwszy przetarg na dokumentację projektową północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit ruszył na początku czerwca 2020. Niestety, unieważniono go z powodu braku ofert.

Północna obwodnica Olsztyna na zakręcie

Niedługo potem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła kolejny przetarg i wprowadziła zmiany. Ostatecznie dwie firmy złożyły oferty na wykonanie dokumentacji projektowej: Mosty Katowice i Transprojekt Gdański sp. z o.o. Ale… z postępowania przetargowego wykluczono firmę z Katowic. Powodem były przedstawione informacje, dotyczące doświadczenia ekspertów, mających przygotować dokumentację przyrodniczą i techniczną.

Drogowcy wskazali, że nie spełniają oni wymogów i w związku z tym nie będą w stanie należycie przygotować wymaganych opracowań. Cena drugiej oferty okazała się natomiast trzy razy wyższa od kwoty przewidzianej przez drogowców (budżet na to zadanie wynosi nieco ponad 5,5 mln zł).

Przetarg unieważniono i rozpisano trzeci. Właśnie poznaliśmy jego rozstrzygnięcie.

– Zainteresowanych wykonaniem zadania jest osiem podmiotów. Najniższą cenę – 3 495 217,20 zł zaoferowała firma Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem, najwyższą – 6 992 550,00 zł konsorcjum firm TPF z Warszawy i TPF Getinsa Euroestudios z Madrytu – informuje Karol Głębocki, rzecznik GDDKiA w Olsztynie.

Północna obwodnica w rządowym programie

Drogowcy, oprócz ceny, zweryfikują też kwalifikacje i doświadczenie osób skierowanych do realizacji zamówienia. Komisja przetargowa rozpoczęła już analizę i ocenę złożonych ofert. GDDKiA chce podpisać umowę z wykonawcą jeszcze w tym roku. Dokumentacja projektowa powstanie w 30 miesięcy.

Studium korytarzowe obejmie analizy obejścia Olsztyna, zarówno po stronie zachodniej, jak i wschodniej. Po wytypowaniu korytarza obwodnicy zadaniem wykonawcy będzie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) i materiałów do wydania decyzji środowiskowej.

– Na etapie STEŚ dokonane zostaną analizy co najmniej trzech wariantów układu drogowego, składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z al. Sybiraków – dodaje Karol Głębocki.

W sumie powstanie około 20 km nowej drogi. Prace przygotowawcze przewidziane są na lata 2021-2025, natomiast budowa w latach 2026-2030. Północna obwodnica Olsztyna i obwodnica Dywit są wpisane w rządowy program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na Warmii i Mazurach z tego projektu powstaną jeszcze obwodnice Smolajn, Gąsek, Pisza i Szczytna.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły