20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Pogranicznicy z Warmii i Mazur skontrolowali cudzoziemców. Co dziesiąty pracował nielegalnie

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Od początku tego roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili nieprawidłowości w zatrudnieniu 91 cudzoziemców. Stwierdzone naruszenia przepisów dotyczyły m.in. pracy bez zezwolenia.

Pogranicznicy z Warmii i Mazur od początku roku sprawdzili w sumie już 954 cudzoziemców. W większości byli to obywatele Ukrainy i Białorusi, ale też Bangladeszu, Gruzji, Indii, Indonezji, Nepalu czy Uzbekistanu.

Straż graniczna sprawdziła legalność zatrudnienia cudzoziemców

Kontrolą objęto z kolei firmy z branż: gastronomicznej, budowlanej, usługowej, przetwórczej i produkcyjnej, działające na terenie powiatów olsztyńskiego, kętrzyńskiego, ełckiego, ostródzkiego, działdowskiego, iławskiego oraz szczycieńskiego.

– Stwierdzone naruszenia przepisów dotyczyły m.in. pracy bez zezwolenia lub na innych warunkach niż wskazane w zezwoleniu. Oprócz tego z cudzoziemcami nie zawarto odpowiednich umów – mówi Mirosława Aleksandrowicz, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jako przykład nieprawidłowego działania Aleksandrowicz podaje przedsiębiorcę z branży produkcyjnej w powiecie ełckim. Funkcjonariusze Straży Granicznej w Gołdapi skontrolowali w tej firmie zatrudnienie 165 cudzoziemców.

Okazało się, że… – 15 osób pracowało niezgodnie z przepisami. 9 obywateli Mołdawii, 4 Ukrainy i 2 obywateli Gruzji ten przedsiębiorca zatrudniał bez zezwolenia na pracę, stosownych umów czy na innych warunkach niż określone w zezwoleniu – tłumaczy rzeczniczka warmińsko-mazurskich pograniczników.

Od stycznia do końca maja bieżącego roku sądy wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę blisko 92 tys. zł. Za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca pracodawcy grozi grzywna od tysiąca do 30 tys. zł. Obcokrajowiec z kolei ponosi karę grzywny (od 20 do 5000 zł), może zostać zobowiązany do wyjazdu z Polski, a nawet otrzymać zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw z obszaru Schengen – od roku do 3 lat.

Jak niedawno informowaliśmy, liczba cudzoziemców zgłoszonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wyniosła na koniec kwietnia tego roku ponad 780 tys. Na Warmii i Mazurach jest zatrudnionych ponad 16 tys. obcokrajowców. Z tego ponad 12,5 tys. stanowią obywatele Ukrainy.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
1 rok temu

Powinno być od 30 tyś. zł od pracodawcy a od 15 tys. od pracownika. Może by w ten sposób nauczyli się szanować potencjalnych pracowników i jednocześnie nie łamali prawa.

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły