20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Jaki ma być Olsztyn w 2030 roku? Rozpoczęły się prace nad strategią rozwoju miasta

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Władze Olsztyna przedstawiły harmonogram prac nad strategią rozwoju miasta. Udział w tworzeniu dokumentu mają wziąć mieszkańcy. – W centrum naszych rozważań będzie przede wszystkim człowiek, mieszkaniec Olsztyna, który chce żyć w przyjaznej przestrzeni, oferującej ciekawą ofertę pracy, wypoczynku i edukacji – zapowiada prezydent Piotr Grzymowicz.

“Rzadko kiedy interesuje mieszkańców, a powinien, bo to podstawowy, ale też najważniejszy dokument zarządzania miastem. To ogólny, długofalowy plan jego rozwoju, rozpisany na najbliższych kilkanaście lat wprzód”. Tak o strategii rozwoju Olsztyna mówią jego władze.

Jaka strategia rozwoju Olsztyna?

– Strategie, jako dokumenty dosyć ogólne, są traktowane przez mieszkańców bez większego zainteresowania. Nie zdają sobie oni sprawy z tego, że strategia dotyka każdego z nas – mówi dr hab. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, główny ekspert przygotowywanej strategii Olsztyn 2030+.

– Jeśli wiążemy swoją przyszłość z tym miastem, to powinniśmy uczestniczyć w stworzeniu wizji i strategii dla tego miejsca. Jeśli chcemy, by Olsztyn rozwijał się w sposób maksymalnie efektywny, przyjazny dla mieszkańców i zgodnie z naszymi aspiracjami, warto poświęcić swój czas i wziąć udział w tworzeniu strategii miasta – dodaje.

Zespół do spraw opracowania strategii rozwoju Olsztyna przedstawił w poniedziałek harmonogram prac i zachęcał mieszkańców do tego, by aktywnie brali udział w tworzeniu tego dokumentu.

– Kończy się etap budów i inwestycji w infrastrukturę, a zaczyna się czas inwestycji w człowieka – mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna i przewodnicząca zespołu. – W ostatnich latach władze naszego miasta intensywnie wykorzystywały środki zewnętrzne, dzięki czemu Olsztyn zmienił swoje oblicze. A teraz czas na to, by zająć się człowiekiem – jego problemami, potrzebami i oczekiwaniami – stwierdza. 

Urzędnicy zachęcają mieszkańców

– Stwórzmy nową strategię wspólnie. Chcemy wysłuchać naszych mieszkańców i na podstawie takich spotkań, rozmów i konsultacji napisać dokument, który wyznaczy kierunki rozwoju Olsztyna – dodaje Ewa Kaliszuk.

– Będziemy rozmawiać o przyszłości Olsztyna, o kierunkach jego rozwoju, o tym, jakie są nasze atuty i o tym, co powinniśmy rozwijać i tworzyć – deklaruje prezydent Piotr Grzymowicz. – W centrum naszych rozważań będzie przede wszystkim człowiek, mieszkaniec Olsztyna, który chce żyć w przyjaznej przestrzeni, oferującej ciekawą ofertę pracy, wypoczynku i edukacji.

Harmonogram działań jest już przygotowany. Dokument końcowy ma być natomiast gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Dyskusje z mieszkańcami odbędą się w dwóch etapach.

– Pierwszy etap rozpocznie pod koniec sierpnia. Wówczas odbędzie się 10 spotkań i rozmów o mieście. Będą to tematy przekrojowe, dyskusje, które mają nas doprowadzić do napisania dokumentu. Wstępny projekt będzie gotowy pod koniec tego roku, a następnie w czerwcu przyszłego roku odbędzie się debata, również z instytucjami i niezależnymi ekspertami – tłumaczy Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektorka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna.

Dla wszystkich zainteresowanych współtworzeniem strategii rozwoju Olsztyna urzędnicy przygotowali specjalną stronę internetową. – Wiele dyskusji może odbywać się nie tylko na żywo, ale także online. I dlatego przygotowaliśmy specjalną odsłonę naszej strony internetowej konsultacje.olsztyn.eu ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Zapraszamy do zapoznania się z nimi i do pozostawania w kontakcie z nami. To dla nas bardzo ważne – zachęca mówi Aneta Szpaderska, dyrektorka ratuszowego Biura Prezydenta i Dialogu Obywatelskiego.

Źródło: Urząd Miasta w Olsztynie

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły