28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Umowa na budowę drugiej linii tramwajowej podpisana. Mieszkańców Olsztyna czekają spore utrudnienia

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W siedzibie olsztyńskiego MPK podpisano w środę umowę na budowę drugiej linii tramwajowej. Wartość kontraktu opiewa na nieco ponad 403 mln zł. – Od lat konsekwentnie stawiamy na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania komunikacyjne – podkreślił prezydent Piotr Grzymowicz.

Dwa postępowania i szereg odwołań – droga do zawarcia umowy na budowę drugiej linii tramwajowej w Olsztynie nie była łatwa. Ostatecznie nic nie stoi już na przeszkodzie, aby – jak podkreślają urzędnicy – jedna z kluczowych inwestycji w mieście mogła przejść w fazę realizacji.

Podpisano umowę na budowę drugiej linii tramwajowej w Olsztynie

– Bardzo się cieszę, że mimo tych wszystkich zawirowań mogliśmy sfinalizować ten etap zadania – mówił podczas podpisania umowy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Od lat konsekwentnie stawiamy na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania komunikacyjne. Zresztą to mieszkańcy w skazali na początku lat 2000, że chcą przywrócenia tramwaju. Za nieco ponad dwa lata kolejne obszary naszego miasta zostaną skomunikowane tym bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu.

Budowa drugiej nitki powinna zakończyć się w sierpniu 2023 roku. Prezydent Olsztyna słusznie zauważył, że w trakcie robót mieszkańcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami. – Przepraszam za to, że taka sytuacja będzie. Ale potem już będzie lepiej – powiedział Piotr Grzymowicz.

Wykonawcą robót jest konsorcjum trzech firm: Polimex Infrastruktura, Polimex Mostostal i Trakcja SA. Wartość kontraktu wynosi nieco ponad 403 mln zł. Unijne dofinansowanie wynosi z kolei ponad 365 mln zł.

Wykonawca gotowy do pracy

– Bardzo cieszy nas udział w projekcie budowy drugiej linii tramwajowej w Olsztynie, tej tak ważnej dla miasta inwestycji – powiedział Krzysztof Figat, prezes spółki Polimex Mostostal. – Wraz z tym kontraktem rozszerzamy naszą działalność w północnej Polsce i wzmacniamy naszą pozycję na rynku infrastruktury drogowej. Zespół naszych inżynierów już czeka w gotowości, by rozpocząć swój nowy projekt.

Nowa infrastruktura to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie ono poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości około 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Tramwajowy projekt zakłada także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowę około 10 km tras rowerowych i rozbudowę systemu ITS. W jego zakresie finansowym jest też kupno części (z łącznie 12 sztuk) nowych tramwajów, które dla Olsztyna są budowane w Turcji.

Na budowę drugiej linii tramwajowej w Olsztynie wykonawca ma 26 miesięcy, a dokładnie 791 dni od daty zawarcia umowy. Zadaniem towarzyszącym jest również program zadrzewiania stolicy regionu. Łącznie posadzonych ma zostać około 2800 drzew na terenie niemal całego miasta.

budowę linii tramwajowej
Fot. Archiwum UM w Olsztynie

Źródło: UM w Olsztynie, materiały własne

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Xyz
1 rok temu

Ja tramwai nie chcialem jak to sie posze w artykule a wrecz przeciwnie uwazam to za poroniony pomysl i podbijanie ego przez osoby wiadomo jakie. Lepiej zajal by sie urzad wlasnymi lokalami komunalnymi i poremontowal i budynki orraz zabytki a nie stawial nastepna linie gdzie yramwaje beda cjodzic puste jak to ma miejce teraz. Ten kto w latach 60 zlikwidowal torowiska i tramwaje wiedzial co robi bo obecna wladza raczrj noe wie czego cjca mieszkancy a prostm przyklafem jestvwprowadze.nie oplaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zaleznosci od zuzytej wody. Poroniony pomysl jak kazdy ktory jest wprowadzany przez naszeho prezydenta miasta.… Czytaj więcej »

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły