29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Tysiące cudzoziemców pracuje na Warmii i Mazurach. Przeważa jedna narodowość

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Liczba cudzoziemców zgłoszonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wyniosła na koniec kwietnia tego roku ponad 780 tys. Na Warmii i Mazurach jest zatrudnionych ponad 16 tys. obcokrajowców. Z tego ponad 12,5 tys. stanowią obywatele Ukrainy.

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców w kwietniu tego roku wyniosła dokładnie 780,5 tys. W porównaniu do lutego ubiegłego roku jest to wzrost o ponad 110 tys., a w stosunku do marca 2021 – o 14,5 tys. Co również ciekawe, największy wzrost w stosunku do marca bieżącego roku odnotowano w przypadku obywateli Ukrainy – o 10,3 tys.

Tysiące cudzoziemców pracuje na Warmii i Mazurach

– Epidemia niewątpliwie miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń.  Po spadku w drugim kwartale, w drugiej połowie 2020 roku ponownie rosła liczba obcokrajowców – do najwyższego w historii poziomu – mówi Anna Ilukiewicz, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

– W grudniu 2020 w ZUS było zarejestrowanych już ponad 725 tys. obcokrajowców. Z kolei najnowsze dane mówią o ponad 780 tys. cudzoziemcach, co można określić rekordem. Duży wzrost liczby obywateli Ukrainy w Polsce w dwóch ostatnich kwartałach 2020 roku był wynikiem odblokowania granic po okresie pierwszego lockdownu – dodaje Anna Ilukiewicz.

Tradycyjnie, wśród obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń największą grupę stanowili obywatele Ukrainy – ok. 75 proc. Jednak liczba cudzoziemców jest ważną informacją nie tylko dla systemu ubezpieczeń społecznych. Dane gromadzone w ZUS dotyczące obcokrajowców są istotne również z punktu widzenia całej gospodarki, w tym rynku pracy.

Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Co ważne, dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. W statystykach nie są więc ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie – bez pozwoleń i stosownych umów. Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Jeśli natomiast chodzi o branże, obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę w branży przemysłowej, transportowej i budowlanej. Sporo osób znajduje również zatrudnienie w usługach i handlu.

*** *** ***

Liczba pracowników z poszczególnych narodowości (największa liczebność) zgłoszonych w oddziałach ZUS na Warmii i Mazurach (źródło: Oddział ZUS w Olsztynie):

cudzoziemców

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły