20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Najniższa emerytura na Warmii i Mazurach wynosi… 21 groszy. A jaka jest najwyższa?

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Co miesiąc 21 groszy otrzymuje klientka olsztyńskiego oddziału ZUS, która przeszła na emeryturę w wieku 61 lat. Z kolei najwyższa emerytura przekracza 13 tys. zł i wypłaca ją oddział ZUS w Elblągu. Nie jest to jednak rekord kraju, bo są też osoby, które co miesiąc otrzymują nawet powyżej 20 tys. zł.

Najniższa emerytura, jaką kiedykolwiek wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych po reformie emerytalnej w 1998 roku, to 2 grosze. Taką kwotę wypłacał ZUS w Biłgoraju. Kobieta w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy. Odkąd wprowadzono świadczenie Mama 4+, jej sytuacja finansowa poprawiła się. Jako uzupełnienie do swojej emerytury otrzymuje Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające. Od 1 marca 2021 r. łącznie dostaje 1250,88 zł.

Najszczęśliwszym emerytem ze względu na wysokość swojego świadczenia jest natomiast pewien 86-latek, który aż 62 lata przepracował przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Jego miesięczna emerytura, po waloryzacji marcowej, to kwota przekraczająca 35 tys. zł i jest najwyższą w Polsce. Innemu rekordziście ZUS wypłaca emeryturę w granicach 29 tys. zł. Otrzymuje ją 83-letni były pracownik zatrudniony przy produkcji tworzyw sztucznych. Przepracował ponad 59 lat. Kobieta z najwyższą emeryturą otrzymuje przeszło 24 tys. zł. To 82-letnia była pracownica bankowości. Przepracowała ponad 61 lat.

Emerytura: warmińsko-mazurskie rekordy

– Jeśli chodzi o dane dla województwa warmińsko-mazurskiego, najwyższą emeryturę – 13 206,95 zł – otrzymuje mężczyzna, który przed przejściem na emeryturę był prezesem zarządu. Na emeryturę przeszedł w wieku 70 lat. Przez całe swoje życie przepracował ponad 50 lat i miał tylko 6 miesięcy i 21 dni nieskładkowych – mówi Anna Ilukiewicz, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Świadczenie, o którym wspomina Anna Ilukiewicz, wypłaca co miesiąc oddział ZUS w Elblągu. Z kolei najwyższą emeryturę z olsztyńskiego oddziału (11 914,06 zł) otrzymuje mężczyzna, który również był prezesem zarządu. W wieku 65 lat przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Jego świadczenie zostało ustalone na podstawie wysokiego kapitału i wysokich składek na koncie. Staż składkowy tego emeryta to 48 lat, 7 miesięcy i 26 dni. Staż nieskładkowy wyniósł natomiast 5 lat, 8 miesięcy i 19 dni.

Najniższa emerytura w województwie warmińsko-mazurskim wynosi natomiast 21 groszy i wypłaca ją olsztyński ZUS. Takie świadczenie otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 61 lat. Nie posiada kapitału początkowego, a jej staż składkowy wynosi 12 dni. Natomiast elbląski oddział najniższe świadczenie wypłaca kobiecie w wysokości 34 groszy. Pani ta przeszła na emeryturę w wieku 61 lat i 10 miesięcy. Jej staż pracy to 27 dni, z tytułu umowy zlecenia.

A jaki jest przepis na wysoką emeryturę?

 – Jeden: im dłużej będziemy pracować, tym więcej odprowadzimy składek. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura – tłumaczy Anna Ilukiewicz.

– Ponadto, przez późniejsze przejście na emeryturę średnie dalsze trwanie życia, statystycznie, ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę – dodaje rzeczniczka.

Dla kogo emerytura minimalna?

Chociaż emerytura wyliczana według nowych zasad nie zależy od stażu pracy, bo może być wyliczona tylko z jednego dnia podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu, to staż pracy ma już znaczenie. Zdarza się również, że wyliczona przez ZUS emerytura jest niższa niż emerytura minimalna. Co wtedy?

Kobiety, które udowodniły co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, a także mężczyźni, którzy udowodnili co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, mają zagwarantowane podwyższenie obliczonej kwoty emerytury do kwoty emerytury minimalnej. Od 1 marca tego roku jest to 1250,88 zł. Jeżeli ktoś nie ma takiego stażu, to jeśli obliczona przez ZUS emerytura będzie niższa od minimalnej, nie będzie ona podwyższona do tej kwoty.  

Przykład. Jeżeli kobieta udowodniła co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, a wyliczona wysokość emerytury wyniosła 800 zł brutto, to ta kwota będzie podwyższona do kwoty minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1250,88 zł brutto. W innym przypadku emerytura pozostałaby w kwocie 800 zł brutto.  

Pod koniec 2020 roku liczba emerytów wynosiła około 6 mln osób.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Od września wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić znacznie mniej
10 miesięcy temu

[…] Przeczytaj również: Najniższa emerytura na Warmii i Mazurach wynosi… 21 groszy. A jaka jest najwyższa? […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły