16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Olsztyn. Muzeum Sportu przeniosło się do… szkoły

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W związku ze zbliżającą się przebudową hali Urania olsztyńskie Muzeum Sportu musiało zostać przeniesione w nowe miejsce. Zbiory trafiły do V Liceum Ogólnokształcącego.

Przez najbliższe trzy lata Muzeum Sportu będzie prezentować swoje bogate zbiory w V Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Krasickiego w Olsztynie. Wszystko z powodu gruntownej przebudowy hali Urania, która niedługo się rozpocznie. Oficjalne otwarcie muzeum w nowej siedzibie odbyło się w poniedziałek.

– Udało nam się na tę chwilę przenieść około trzech tysięcy eksponatów – Tomasz Lenkiewicz z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie i opiekun Muzeum Sportu. – To jedna trzecia wszystkich zbiorów, jakie do tej pory zgromadziliśmy. Nie mogło być oczywiście tak, żebyśmy nie zabrali ze sobą kawałka hali Urania. Prezentujemy kilka klepek parkietu oraz siedzenie wymontowane z hali.

Wśród najcenniejszych zbiorów są m.in. gabloty AZS-u, Warmii i repliki medali Jerzego Kuleja. Ważne miejsce zajmują również garnitury reprezentacji olimpijskich przekazane przez samych sportowców. Niewykluczone, że muzeum będzie się z czasem rozrastać o nowe propozycje. Do zagospodarowania jest bowiem hol na kolejnym piętrze szkoły.

Muzeum Sportu zmieniło siedzibę

Jednak olsztyńskie muzeum nie chce ograniczać się jedynie do roli wystawienniczej.

– Chcemy organizować wydarzenia sportowe poświęcone konkretnym dyscyplinom – mówi Anna Struk, dyrektorka V LO. – Gośćmi każdego ze spotkań mają być sportowcy, którzy spotkają się z młodzieżą, opowiedzą o swojej dyscyplinie i pracy, jaką musieli wykonać, by osiągnąć sukces. Mają być pokazy technik sportowych, a wydarzenia byłyby połączone z rozgrywkami o mistrzostwo Olsztyna w danej dyscyplinie. Na takie wydarzenia będziemy też przygotowywać wystawy tematyczne – dodaje.

Muzeum ma być dostępne zarówno dla grup zorganizowanych, jak też dla odbiorców indywidualnych. Zasady funkcjonowania są w trakcie opracowywania. Intensywna działalność placówki ma ruszyć od września.

Muzeum Sportu w Olsztynie powstało z inicjatywy społecznej w 1988 roku. Głównym jego pomysłodawcą i założycielem był Marian Tadeusz Rapacki. Oficjalne otwarcie nastąpiło 12 maja 1989 roku, a pierwotną siedzibą stała się świetlica klubowa OKS na stadionie przy al. Piłsudskiego 69a. 14 października 2004 roku Muzeum Sportu otrzymało nową siedzibę w hali widowiskowo-sportowej Urania.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły