28 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Czek już jest, teraz czekamy na remont olsztyńskiej Uranii

Musisz przeczytać

Podpisanie umowy na dofinansowanie przypieczętowało przygotowywania do remontu olsztyńskiej Uranii. Za trzy lata wysłużona hala stanie się nowoczesnym obiektem.

Z dotychczasowej Uranii pozostanie jedynie szkielet, co pozwoli zachować historyczny kształt hali. Reszta zostanie wybudowana od podstaw. Władze miasta szacują, że jej przebudowa może rozpocząć się już w drugim kwartale tego roku i potrwać do jesieni 2023.

Najbliższe lata będą trudne

– Nasz wniosek przeszedł ocenę merytoryczną bez żadnych uwag. Taka sytuacja nie zdarza się często, więc tym bardziej należy to podkreślać – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

I dodaje: – Mamy nadzieję, że zmodernizowana Urania będzie cieszyła się zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów. Planujemy organizować tam nie tylko duże wydarzenia sportowe, ale także kulturalne. Najbliższe lata będą trudne dla korzystających do tej pory z Uranii, ale mam pewność, że warto się pomęczyć, bo hala będzie ponownie wizytówką naszego miasta.

Ponad 131,5 mln zł wynosi wsparcie unijne, z jakiego skorzysta Olsztyn, realizując przebudowę Uranii. Wartość całej inwestycji to z kolei koszt ok. 190 mln zł. Aby uzyskać dofinansowanie, niezbędne były rozmowy z Komisją Europejską. Uzyskana kwota jest bowiem wynikiem wielu przesunięć w Regionalnym Programie Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

“To był olimpijski wyczyn”

– To był wyczyn iście olimpijski – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Tak dużych zadań o charakterze urbanistycznym unijne organy nie planowały w tym okresie programowania. Musieliśmy udowodnić, że hala Urania to nie tylko zawody sportowe czy widowiska, ale także niezbędne regionowi działania gospodarcze. I to się udało.

Wizja nowej Uranii powstała w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. W marcu 2016 roku komisja zdecydowała, że najlepszą koncepcję przygotowali olsztynianie z Urban Architect.

W głównej bryle powstanie wielofunkcyjne boisko. Za kilka lat skorzystają z niego m.in. siatkarze, szczypiorniści, koszykarze, tenisiści i bokserzy. Boisko będzie zlokalizowane niżej niż obecne, a na widowni zasiądzie 4 045 kibiców.

W 1979 roku grał tu Wojciech Fibak

Z tą bryłą połączy się kolejna, mniejsza. W niej pojawią się m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa z miejscami na widowni dla 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, sala judo i siłownia.

Zaprojektowano też zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów i cheerleaderek. Poza przebudową Uranii ujęto również budowę lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego.

Hala Urania w Olsztynie powstawała w latach 1973-1978. Jednym z ciekawszych wydarzeń, jakie tutaj się odbyły, był mecz tenisowego Pucharu Davisa Polska – Finlandia w 1979 roku. Zagrał w nim m.in. Wojciech Fibak. W olsztyńskiej hali organizowano także seanse filmowe i koncerty. Od lat swoje mecze domowe rozgrywają w niej siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn i szczypiorniści Warmii Energa Olsztyn.

Źródło: Urząd Miasta w Olsztynie

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły