27 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Znieważyli policjantkę, która goniła mężczyznę bez maseczki. Jest akt oskarżenia

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Trzech mężczyzn usłyszało zarzut znieważenia funkcjonariusza podczas wykonywania czynności służbowych. Pod filmem na portalu społecznościowym podejrzani zamieścili wulgarne komentarze. Na filmie utrwalono interwencję przeprowadzoną przez giżycką policjantkę, goniącą mężczyznę bez maseczki.

Obostrzenia wzbudzały i wciąż wywołują skrajne reakcje. Jak jednak podkreślają policjanci, nie może to być w żaden sposób usprawiedliwieniem dla osób, które w wulgarny sposób znieważają policjantów, którzy wykonują swoje zadania. Funkcjonariusze dodają, że dotyczy to również internetu i komentarzy bezmyślnie publikowanych przez użytkowników portali społecznościowych.

Interwencja za brak maseczki

Na początku października 2020 roku w Giżycku doszło do policyjnej interwencji, podjętej wobec mężczyzny, który nie stosował się do obowiązującego wówczas nakazu zakrywania ust i nosa.

Interwencja policjantki została nagrana przez jednego ze świadków, a film zamieszczono na portalu społecznościowym. Został opatrzony wulgarnymi komentarzami pod adresem interweniującej policjantki z Giżycka.

Policjantka interweniowała wobec mieszkańca Giżycka, który idąc ulicą nie miał zasłoniętych ust i nosa, co wówczas było wymagane wprowadzonymi przepisami.

– Na pytanie policjantki, dlaczego nie ma maseczki, w odpowiedzi mężczyzna skierował wulgaryzmy pod jej adresem. Ponadto był arogancki i wulgarny, nie stosował się do poleceń funkcjonariuszki i próbował ucieczki z miejsca interwencji. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany, a następnie przewieziony na komisariat – przypomina Tomasz Markowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

I dodaje: – Niedługo po tym do sieci trafił filmik z wykonywanych czynności służbowych, opatrzony wulgarnym komentarzem w stosunku do funkcjonariuszki realizującej swoje zadania. Po ustaleniach i zebraniu materiału dowodowego, w tym zabezpieczeniu nagrania, policjanci prowadzili czynności w związku ze znieważeniem funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Znieważyli policjantkę w internecie. Co im grozi?

Jest to przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. – Zebrany materiał dowodowy pozwolił przedstawić trzem mężczyznom w wieku 33, 35 i 40 lat zarzut znieważenia funkcjonariuszki w związku z pełnieniem obowiązków służbowych i z powodu wykonywanego przez nią zawodu. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec trzech mężczyzn – informuje Tomasz Markowski.

Z kolei 37-letni mieszkaniec Giżycka, który nie stosował się do obowiązujących obostrzeń i podczas interwencji dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia policjantki, w marcu usłyszał wyrok skazujący go na rok i 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 24 godzin miesięcznie, 1000 zł nawiązki na rzecz policjantki i 6000 zł tytułem zwrotu kosztów pełnomocnictwa.

Zarówno w postępowaniu zakończonym prawomocnym wyrokiem, jak i w postępowaniu przeciwko trzem sprawcom znieważenia, interesy policjantki reprezentują adwokaci z Zespołu ds. Hejtu, powołanego w ubiegłym roku przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nie mieli maseczek i trafili za kratki, bo byli poszukiwani
6 miesięcy temu

[…] Zobacz również: Znieważyli policjantkę, która goniła mężczyznę bez maseczki. Jest akt oskarżenia […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły