28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Zmarł arcybiskup senior Wojciech Ziemba

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w niebie informujemy, że 21 kwietnia 2021 roku, w godzinach wieczornych, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Arcybiskup senior Wojciech Ziemba – poinformował w środę po godz. 22 ks. kan. dr Marcin Sawicki, rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej. Arcybiskup miał prawie 80 lat.

W oficjalnym komunikacie czytamy, że informacje o pogrzebie arcybiskupa Ziemby zostaną podane w późniejszym terminie. Jak poinformowano w czwartek na stronie Archidiecezji Warmińskiej, arcybiskup senior Wojciech Ziemba trafił w czwartek do szpitala.

Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba

Przedstawiciele Archidiecezji Warmińskiej opublikowali na swojej stronie biogram arcybiskupa seniora:

Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 roku w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne, w diecezji tarnowskiej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w miejscu urodzenia. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Bystrzycy Kłodzkiej w 1958 r. Następnie przez dwa lata pracował w Wydziale Finansowym Prezydium Państwowej Rady Narodowej w Mielcu. W 1960 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. W latach 1963-65 odbył służbę wojskową w Dęblinie.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa pomocniczego diecezji warmińskiej Józefa Drzazgi we współkatedrze św. Jakuba w Olsztynie w dniu 18 czerwca 1967 roku. Po święceniach Wojciech Ziemba pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie (1967-1969), a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba (1969-1970).

W latach 1970-74 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 roku uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Studiował również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1980-81). Po studiach wykładał przedmioty biblijne w Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie, gdzie jednocześnie pełnił kolejno funkcje prefekta, wicerektora (1981-82), a następnie rektora seminarium (1982-1986).

W 1982 roku Wojciech Ziemba został biskupem pomocniczym

Został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej 23 czerwca 1982 roku. Sakrę biskupią przyjął we katedrze św. Jakuba w Olsztynie. Głównym konsekratorem był kardynał Józef Glemp, arcybiskup metropolita warszawski i prymas Polski, a współkonsekratorami: arcybiskup wrocławski Henryk Gulbinowicz oraz biskup warmiński Jan Obłąk. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: “Bóg bogaty w miłosierdzie”.

Został mianowany wikariuszem generalnym diecezji warmińskiej, moderatorem Kurii Biskupiej i ekonomem diecezji warmińskiej oraz dziekanem Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Był jednym z organizatorów obchodów Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w maju 1988, następnie pobytu papieża Jana Pawła II w Olsztynie, na początku czerwca 1991 roku, w ramach jego apostolskiej pielgrzymki do Ojczyzny.

Po reorganizacji diecezji i prowincji kościelnych w Polsce, która dokonała się na mocy bulli Jana Pawła II “Totus Tuus Poloniae Populus”, 25 marca 1992 został mianowany pierwszym biskupem ełckim. W tamtym czasie przyczynił się do powstania Seminarium Duchownego w Ełku. Zorganizował Kurię, Sąd Biskupi i Caritas Diecezji Ełckiej. Utworzył Sambijską Kapitułę Konkatedralną w Gołdapi.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia – 16 listopada 2000 – otrzymał nominację Jana Pawła II na arcybiskupa metropolitę białostockiego. 9 grudnia 2000 odbył ingres do katedry białostockiej. W czasie swojej posługi pasterskiej troszczył się o rozwój ośrodków duszpasterskich w archidiecezji białostockiej. Utworzył 20 nowych parafii. Z jego inicjatywy wybudowano Centrum Administracyjno-Pastoralne Archidiecezji Białostockiej. Zorganizował I Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Białostockiej.

30 maja 2006 roku Wojciech Ziemba został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą warmińskim. Kanoniczne objęcie diecezji miało miejsce 9 czerwca 2006. Uroczysty ingres do współkatedry św. Jakuba w Olsztynie odbył się dwa dni później. 29 czerwca 2006 na placu św. Piotra w Rzymie z rąk Benedykta XVI otrzymał paliusz metropolitalny.

Działalność arcybiskupa metropolity warmińskiego

Jako arcybiskup metropolita warmiński powołał w 2006 roku Warmińskie Archidiecezjalne Centrum Badań Hozjańskich, z zadaniem zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kardynała Stanisława Hozjusza. Rozpoczął i zakończył I Synod Archidiecezji Warmińskiej (2006-2012).

Wznowił formacyjne konferencje rejonowe duszpastersko-katechetyczne w archidiecezji warmińskiej. W 2007 roku powołał do istnienia Archidiecezjalną Szkołę Muzyki Kościelnej i Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny „Caritas” Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach, z zadaniem prowadzenia działalności edukacyjnej, szkoleniowej, terapeutycznej, wychowawczej i rehabilitacyjnej. Przeprowadził na etapie diecezjalnym dwa procesy beatyfikacyjne (2007–2011), Sługi Bożego ks. Bronisława Sochaczewskiego i pięciu towarzyszy – ofiar prześladowań nazistowskich z czasów II wojny światowej i ks. Józefa Steinki i 27 towarzyszy zamordowanych przez żołnierzy sowieckich.

W 2007 roku zakończył diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego siostry Barbary Samulowskiej SM, jednej z wizjonerek Objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie w 1877 roku. Ostatnim jego przedsięwzięciem była budowa Konwiktu Kapłanów Warmińskich w Olsztynie, oddanego do użytku w 2008 roku.

W 2008 roku erygował Kapitułę Kolegiacką w Lidzbarku Warmińskim. W 2009 roku zainicjował utworzenie w Olsztynie Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, a w 2010 roku katolickiego Radia Plus Olsztyn. W latach 2008-2009 z jego inicjatywy na terenie Archidiecezji Warmińskiej odbyła się peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego, a od 16 października 2012 przeprowadzono rekolekcje ewangelizacyjne, połączone z peregrynacją obrazu Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej. Pełnił też urząd Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2006-2016). 28 października 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa olsztyńskiej uczelni.

15 października 2016 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity warmińskiego z powodu ukończenia 75. roku życia i rozpoczęcia kanonicznej emerytury. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy i Komisji Misyjnej. Należał do Komisji Duszpasterstwa oraz do Rady Ekonomicznej.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
J23
1 rok temu

Nic nie pisze o zasługach zmarłego na polu ochrony pedofilów w sutannach przed sądami i więzieniem.

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły