12 C
Olsztyn
wtorek, 17 maja, 2022
- Reklama -spot_img

To nagi miecz spod Grunwaldu? Przeleżał w ziemi 600 lat

Musisz przeczytać

Niedaleko Olsztyna doszło do sensacyjnego odkrycia archeologicznego. Z ziemi wydobyto doskonale zachowany średniowieczny miecz z pełnym osprzętem. Niewykluczone, że pochodzi spod Grunwaldu. Cenne znalezisko trafi do zbiorów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Jak oceniają specjaliści, takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia. A dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem postrzega odnaleziony niedawno miecz – niewykluczone, że spod Grunwaldu – jako znalezisko marzeń.

Niedaleko Olsztyna znaleziono miecz spod Grunwaldu?

Miecz grunwaldzki odnalazł Aleksander Miedwiediew, pasjonat archeologii. – To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV wieku, a więc przeleżały w ziemi około 600 lat – mówi Aleksander Miedwiediew.

Mimo to, znalezisko zachowało się w niebywale dobrym stanie. Niewykluczone też, że właściciel wraz ze stratą średniowiecznej broni stracił także życie. W tamtym czasie te przedmioty były bardzo drogie, a ich wartość można porównać do dobrego samochodu osobowego.

Miecz, pochwa, pas i noże trafią do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. I znajdą się tam nieprzypadkowo, ponieważ datowanie znaleziska i kontekst historyczny ówczesnych terenów Warmii i Mazur pozwala snuć przypuszczenia, że odkryte przedmioty mogły mieć związek z największą bitwą średniowiecznej Europy.

Pobudza wyobraźnię

– To nieodłączna część naszego regionalnego dziedzictwa. Jak wiemy, działania militarne bitwy pod Grunwaldem wykraczają przecież poza teren pól pod Stębarkiem i poza połowę lipca 1410 roku, dlatego znalezisko podbudza wyobraźnię. Atrakcyjnością stanu zachowania automatycznie przenosi w czasy grunwaldzkiego rycerstwa – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. 

I dodaje: – Na szczególne wyrazy uznania zasługuje postawa darczyńcy, który sprawił, że tak unikatowe zabytki będą mogły przemówić do wyobraźni szerokiego grona odbiorców.

Oprócz walorów atrakcji muzealnej znalezisko niesie potencjał bogactwa wiedzy historycznej, które jeszcze czeka na odkrycie.

– Zestaw orężny zostanie poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym – tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. -Mamy pewne podejrzenia co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy.

Pracownicy muzeum zbadają również samo miejsce wydobycia zabytkowych przedmiotów, aby poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. – Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały bowiem w ziemi – dodaje Szymon Drej.

miecz spod grunwaldu
Fot. Archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Więcej artykułów

6 KOMENTARZE

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek.
1 rok temu

Brawo i podziekowanie dla tej osoby, ktora przekazala znalezisko. Zbyszek Zawadzki

Tomasz
1 rok temu

ile waży brus chce wiedzieć może se taki wykuje?

Kempol
1 rok temu

Śmierdzi ustawką na kilometr. Ten miecz wygląda lepiej od ruskiej pepeszy z 1945 roku wyciągniętej ze stodoły.

Klem
1 rok temu
Reply to  Kempol

ziemia a stodoła to trochę różnica…

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Czy wykonawca nie zejdzie na tarczy
7 miesięcy temu

[…] się nawet podejrzenia o próbę wyłudzenia pieniędzy. Ogłoszono drugi przetarg i w 2019 roku na Polach Grunwaldu pojawił się nowy wykonawca – spółka RS […]

Podsumowanie historyczne numer trzydzieści cztery - Rozbria
6 miesięcy temu

[…] To nagi miecz spod Grunwaldu? Przeleżał w ziemi 600 lat – historia odnalezionego miecza jest naprawdę […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły