29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Zielony Olsztyn szuka pomników przyrody, a ratusz zaprasza na konsultacje

Musisz przeczytać

Społecznicy z Zielonego Olsztyna cały czas zachęcają mieszkańcow do zgłaszania propozycji nowych drzew pomnikowych. To odpowiedź na niedawną decyzję o wycince dwóch klonów przy Galerii Warmińskiej, które przez wiele lat były pomnikami przyrody. Poznaliśmy też harmonogram konsultacji na temat gospodarowania zielenią miejską.

Najnowsza inicjatywa społeczników z Zielonego Olsztyna to odpowiedź na niedawną decyzję radnych o wycięciu dwóch klonów przy Galerii Warmińskiej. Przypomnijmy, że od 1989 roku drzewa były pomnikami przyrody, ale teraz urzędnicy zdecydowali o ich usunięciu. Jako powód podano, że klony (mają ponad 140 lat) obumierają i są niebezpieczne dla ludzi. Potwierdziły to także zlecone przez ratusz dwie ekspertyzy dendrologiczne.

Szukają pomników przyrody

Na decyzję urzędników z ratuszowego Wydziału Środowiska i ZDZiT-u szybko zareagowali członkowie Zielonego Olsztyna.

– Nasze miasto traci pomniki przyrody, więc zachęcamy mieszkańców do zgłaszania propozycji nowych drzew pomnikowych. Na ostatniej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o zdjęciu ochrony z dwóch zabytkowych klonów w historycznej alei przy ul. Tuwima. Podobną decyzję podjęto w lutym 2019 roku i potężny klon na ul. 1 Maja został szybko wycięty – mówi Anna Dziekońska z Zielonego Olsztyna.

I dodaje: – Od 2017 roku Olsztyn nie wzbogacił się o nowe zielone pomniki przyrody. Obecnie w naszym “mieście-ogrodzie” jest ich zaledwie 34. Dlatego z początkiem maja rozpoczęliśmy dwutygodniową akcję poszukiwania drzew, które zdaniem mieszkańców trzeba chronić i nadać im dumne miano pomnika przyrody.

Społecznicy zachęcają mieszkańców, aby dokładnie przyglądali się miejskim drzewom na podwórkach, osiedlach, w drodze do pracy czy podczas spaceru. Zgłaszać należy dokładne lokalizacje, zdjęcia i krótkie opisy danego drzewa. Można to zrobić, wysyłając maila na [email protected] lub poprzez profil Zielonego Olsztyna na Facebooku. Utworzono też specjalne wydarzenie: “Nowe zielone pomniki Olsztyna”.

– Bywa, że z wiekowymi drzewami wiążą się ciekawe i ważne historie albo wyjątkowe wspomnienia. To także warto opisać, aby wzbogacić swoje zgłoszenie – dodaje Magdalena Dudzik z Zielonego Olsztyna.

Społecznicy zapowiadają weryfikację wszystkich zgłoszeń, a następnie oficjalne zgłoszenie do Urzędu Miasta w celu uruchomienia odpowiedniej procedury.

Konsultacje w sprawie zieleni

Jak już również informowaliśmy, prezydent zaakceptował prośbę Zielonego Olsztyna o przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat gospodarowania zielenią miejską. Teraz poznaliśmy termin pierwszego spotkania z mieszkańcami – odbędzie się online we wtorek 18 maja o godz. 17.

Chętni mogą zapisać się na spotkanie, wysyłając imię i nazwisko na adres: [email protected]. Zgłoszenie nie może być wysłane później niż dzień przed konsultacjami (do godz. 10). Ci, którzy wyrażą chęć wzięcia udziału w spotkaniu, w odpowiedzi otrzymają regulamin i link. Spotkania i warsztaty odbywają się na platformie MS Teams, będą również transmitowane w czasie rzeczywistym na kanale YouTube (wwwolsztyneu).

Harmonogram konsultacji:

  • 18 maja – pierwsze spotkanie online, godz. 17-19;
  • 25 maja – spotkanie warsztatowe online, dyskusja o drzewach (diagnostyka, cięcia, pielęgnacja i ochrona drzew);
  • 27 maja – spotkanie warsztatowe online, dyskusja na temat zakładania, utrzymania i rozwoju terenów zielonych oraz o zasadach udziału społecznego w gospodarowaniu zielenią;
  • 8 czerwca – spotkanie online podsumowujące.

Uwagi i wnioski dotyczące zieleni w Olsztynie można też wysyłać bezpośrednio do Urzędu Miasta:
1. e-mailowo: [email protected],
2. pocztą tradycyjna na adres Urzędu Miasta z dopiskiem “konsultacje społeczne Zielony Olsztyn”,
3. wrzucając do zielonej urny znajdującej się przy drzwiach wejściowych od strony ul. Ratuszowej.

– Na wszelkie uwagi mieszkańców czekamy do 11 czerwca. W przypadku tradycyjnej poczty decyduje data nadania – informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
J23
1 rok temu

Lipa pomiędzy Lidlem a mostem przed Pozortami – około 1 m średnicy , ale piękna, zdrowa i szybko rosnie. … Lipa przy ulicy Kalinowskiego – piękne potężne drzewo około 5 metrów obwodu pnia.

To mówiłem ja, Jarząbek, pseudoekolog drugiej klasy. 🤣🤣🤣

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły