24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

W centrum Olsztyna czas stanie w miejscu

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W weekend w centrum Olsztyna zatrzyma się czas. I to dosłownie. Wskazówki zegara na ratuszowej wieży przez kilkadziesiąt godzin pozostaną nieruchome.

Prace konserwacyjne jednego z najsłynniejszych zegarów w centrum Olsztyna prowadzone są regularnie, aby utrzymać go w jak najlepszej kondycji. Czasami zdarzają się także niespodziewane, wymuszone naprawy.

Tym razem wskazówki na tarczy, umieszczonej na ratuszowej wieży, zatrzymają się planowo. – Wiekowy mechanizm co kilka lat wymaga gruntownego przeglądu i taki odbędzie się właśnie w najbliższy weekend – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Na czym polegają zaplanowane prace? – Będę musiał rozłożyć mechanizm, wyczyścić i złożyć na nowo – tłumaczy Waldemar Porwal, zegarmistrz zajmujący się ratuszowym zegarem.

– Te wszystkie oleje, mimo że są podawane bardzo regularnie, krzepną i tworzy się pewnego rodzaju skamielina. Zegary tego nie lubią, bowiem tworzą się opory, a to powoduje wypracowanie mechanizmu – dodaje zegarmistrz. Wskazówki na zegarze znajdującym się ratuszowej wieży w centrum Olsztyna zatrzymają się w piątek 14 maja późnym popołudniem. Prace mają potrwać także przez całą sobotę. Zegar zostanie ponownie uruchomiony po zakończeniu przeglądu.

Urzędnicy przypominają przy okazji, że mechanizm olsztyńskiego zegara liczy około stu lat. Pochodzi z lat 20. XX wieku.

centrum olsztyna
Fot. Archiwum UM w Olsztynie

Źródło: Urząd Miasta w Olsztynie

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły