16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Hybrydowa Noc Muzeów w Olsztynie [PROGRAM]

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Niecodziennie zapowiada się tegoroczna Międzynarodowa Noc Muzeów. W Olsztynie atrakcje przygotowało m.in. Muzeum Warmii i Mazur.

Pierwszą Noc Muzeów w Polsce zorganizowano w Poznaniu w 2003 roku. W tym roku to międzynarodowe wydarzenie odbędzie się w sobotę 15 maja. Tego dnia muzea, galerie czy domy kultury zapraszają na bezpłatne zwiedzanie. W Olsztynie zaplanowano wydarzenia zarówno stacjonarnie, jak również w formule online.

Noc Muzeów w Olsztynie

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza w trzy, a tak naprawdę w cztery miejsca. To przede wszystkim olsztyński zamek, w którym można obejrzeć pięć wystaw, na czele z tą poświęconą najsłynniejszemu mieszkańcowi miasta i warowni: “Mikołaj Kopernik mieszkaniec olsztyńskiego zamku“. Wśród atrakcji znajdziemy również warsztaty, m.in. z portretami naszego astronoma, a także gry i zabawy, m.in. na strzelnicy czy w rzucie podkową.

Poza tym na wielbicieli sztuki czeka Dom Gazety Olsztyńskiej przy Targu Rybnym, który zaprasza na swoje wystawy, m.in. “Olsztyn filmowy” i “Olsztyn. Szkice do dziejów miasta”. Dwie wystawy przygotowało też Muzeum Przyrody przy ul. Metalowej: “Świat zwierząt Warmii i Mazur – wszystko, co trzeba wiedzieć o przyrodzie naszego regionu” i “Ptaki z różnych stron świata – egzotyczne gatunki, m.in. opierzeni himalaiści”.

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza także na swój profil na Facebooku. Tam, pod hasztagiem #OlsztyńskaNocZamkowa, będzie można znaleźć interesujące materiały. Wśród nich filmy, na przykład o warmińskich rycerzach i o pracy konserwatora dzieł sztuki.

Noc Muzeów w Olsztynie potrwa w godz. od 17 do 22 (ostatnie wejście o godz. 21:30). W olsztyńskim zamku jednorazowo może przebywać 50 osób, natomiast w Muzeum Przyrody i w Domu Gazety Olsztyńskiej – po 30 osób. Należy również pamiętać o reżimie sanitarnym (maseczki, dezynfekcja rąk). Wszystkie zaplanowane atrakcje są darmowe.

W sobotę, od godz. 11 do północy, warto również zajrzeć do Zajezdni Trolejbusowej przy Tartaku Raphaelsohnów. Tam bowiem można obejrzeć wystawę “Domek bez adresu”. To okazja do cofnięcia się w czasie lub w ogóle poznania PRL-owskiego mieszkania. Meblościanka, dywan, sprzęty domowego użytku, kineskopowy telewizor – to tylko część wyposażenia. Przy okazji  można też obejrzeć auta z minionej już epoki.

Zobacz program tegorocznej Nocy Muzeów w Olsztynie

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły