20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Wiemy, kto wybuduje węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście

Musisz przeczytać

Nie będzie nowego przetargu na budowę węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście. Urzędnicy wybrali najkorzystniejszą ofertę, a brakujące na ten cel pieniądze, czyli około 430 tys. zł, zostaną wygospodarowane z budżetu miasta.

Najkorzystniejszą ofertę w zakończonym na początku lutego przetargu złożyło Przedsiębiorstwo Budowlane Skorłutowski z Olsztyna – nieco ponad 4,6 mln zł. Jednak propozycja olsztyńskiej firmy i tak przekroczyła budżet zaplanowany na to zadanie o 433 tys. zł.

Władze Olsztyna miały więc dylemat. W grę wchodziło albo rozpisanie nowego przetargu na budowę węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście, albo poszukanie brakujących pieniędzy w miejskiej kasie.

W ubiegłym tygodniu usłyszeliśmy w ratuszu, że urzędnicy nie rozpiszą raczej kolejnego przetargu. Teraz poznaliśmy ostateczną decyzję. Władze miasta postanowiły poszukać brakujących pieniędzy w budżecie, a tym samym powierzyć budowę węzła firmie z Olsztyna. Nie było bowiem pewności, że w kolejnym postępowaniu oferenci zmieszczą w widełkach. Poza tym drugi przetarg dodatkowo wydłużyłby realizację inwestycji.

Powstanie węzeł Olsztyn-Śródmieście

A ta, przypomnijmy, dotyczy budowy węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście i zagospodarowania terenu pomiędzy torami a ul. Partyzantów. Główny zakres prac dotyczy budowy jezdni i chodników, umożliwiających dotarcie do przystanku kolejowego, jak również do zlokalizowanego przy ul. Partyzantów przystanku komunikacji miejskiej.

Teren zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz ewangelicki. Nekropolia istniała od 1873 roku, a odkryto ją w 2018 roku w trakcie przebudowy ul. Partyzantów. W celu upamiętnienia tego miejsca powstaną m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium.

Warto też dodać, że na dawnym cmentarzu pochowane były ważne osoby związane z miastem. Wśród nich m.in. burmistrz i nadburmistrz Olsztyna Oskar Belian, przewodniczący rady miasta Karl Roensch czy przedsiębiorca Otto Naujack (w jego kamienicy mieści się teraz Miejski Ośrodek Kultury).

W pobliżu nowego węzła nie zabraknie też małej architektury, miejsc postojowych typu Kiss&Ride, a także miejsc do montażu stacji roweru miejskiego. Ponadto wykonawca wybuduje i przebuduje podziemną infrastrukturę. Pojawią się również lipy drobnolistne, tuje, grab pospolity czy bluszcz.

Na zrealizowanie inwestycji wykonawca będzie miał sześć miesięcy od dnia podpisania umowy.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Duża inwestycja w centrum Olsztyna. Konieczna będzie ekshumacja?
11 miesięcy temu

[…] miasta podpisały niedawno umowę na budowę węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście. Jak już informowaliśmy, wykonawcą tego zadania jest Przedsiębiorstwo Budowlane Skorłutowski z […]

Wkrótce ruszy budowa węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście
5 miesięcy temu

[…] Wartość umowy wynosi ponad 4,6 mln zł brutto. Inwestycja uzyskała dofinansowanie unijne.  […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły