28 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Wracamy do tematu: co z rzeźbą przy wyburzonym hotelu Gromada w Olsztynie?

Musisz przeczytać

Słynny budynek przy dworcu zniknął ponad miesiąc temu. Przy okazji rozbiórki zapytaliśmy też urzędników, jaki los czeka rzeźbę, która stała przy dawnym hotelu Gromada w Olsztynie. Co nowego wiemy w tej sprawie?

W Olsztynie są dwie rzeźby, zatytułowane “Macierzyństwo”. Ponad 40 lat temu zamówiły je ówczesne władze miasta. Jedna stoi na pl. Jana Pawła II przed Urzędem Miasta. Druga znajduje się na pl. Konstytucji 3 Maja, przy wyburzonym hotelu Gromada. Autorem rzeźb jest Kazimierz Zieliński (1923-2010).

Jaki los czeka rzeźbę przy hotelu Gromada w Olsztynie?

Pod koniec października 2020 usłyszeliśmy w ratuszu, że urzędnicy skontaktowali się w właścicielem terenu z prośbą o możliwość przeniesienia “Macierzyństwa”. I otrzymali taką zgodę. Pojawiło się też pytanie o nowe miejsce dla rzeźby.

Wyburzanie budynku po słynnym olsztyńskim hotelu zakończyło się ponad miesiąc temu. Zapytaliśmy więc urzędników, czy wiadomo już, gdzie zostanie przeniesiona rzeźba Kazimierza Zielińskiego.

Władze miasta mają już pomysł na wyeksponowanie dzieła, ale konkretny adres jest póki co tajemnicą. – Trwają prace, by zatwierdzić nowe miejsce, natomiast nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. Na ten moment rzeźba jest zdeponowana i zabezpieczona na działce dawnego hotelu – mówi nam Patryk Pulikowski z biura prasowego olsztyńskiego ratusza.

Zaprojektował dziesięciozłotówkę z podobizną Kościuszki

Autor rzeźby, która przez wiele lat zdobiła okolicę hotelu Gromada w Olsztynie, to również słynna postać. Kazimierz Zieliński był rzeźbiarzem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Urodził się w Łodzi. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Danii, Holandii, Kanadzie, Norwegii, Niemczech, Szwecji czy we Włoszech.

Artysta współpracował też przy projektowaniu architektury, tworzył formy wystawiennicze i scenograficzne, projektował medale i tablice pamiątkowe. Zieliński zaprojektował też m.in. jedną z dwóch pierwszych dziesięciozłotówek powszechnego obiegu, o średnicy 31 mm, z podobizną Tadeusza Kościuszki.

Monetę wprowadzono do obiegu w 1959 roku, a bito ją do 1966 roku. Jego projekt wykorzystano również do produkcji zmniejszonej wersji tego nominału. Był również współautorem, razem z Edmundem Johnem, konkurencyjnego projektu dziesięciozłotówki z Tadeuszem Kościuszką, który zmaterializował się przede wszystkim w postaci kolekcjonerskiej próby niklowej. Ważniejsze rzeźby Kazimierza Zielińskiego, oprócz Olsztyna, znajdują się m.in. w Warszawie, Kopenhadze, Kętrzynie, Płocku czy Ostrołęce.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
1 rok temu

Proponuję miejsce dla rzeźby w majdach, Stowarzyszenie Warmiakow

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły