12 C
Olsztyn
wtorek, 17 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Szpital dziecięcy w Olsztynie z najnowszym na świecie mikroskopem neurochirurgicznym

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zakupił najnowocześniejszy na świecie mikroskop neurochirurgiczny. Tym samym dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w Polsce, wyposażonych w ten zaawansowany sprzęt na miarę XXI wieku.

W tym tygodniu lekarze z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi pod kierunkiem prof. Dawida Larysza wykonali dwa pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego mikroskopu. Użycie tego sprzętu w znaczny sposób zmniejsza ryzyko powikłań podczas zabiegów i skraca sam czas zabiegów.

Nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny to urządzenie wyposażone w zaawansowaną kamerę w rozdzielczości 4K, pozwalające na powiększenie obrazu i dokładne obrazowanie operowanego mózgu i jego naczyń – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi w szpitalu dziecięcym w Olsztynie.

I dodaje: – Umożliwia on integrację wielu urządzeń, stosowanych w trakcie tych niezwykle precyzyjnych zabiegów, takich jak system neuronawigacji czy neuromonitoringu śródoperacyjnego.

Szpital dziecięcy w Olsztynie z nowoczesnym sprzętem

Mikroskop pozwala przeprowadzić zabieg na delikatnym mózgu dziecka zgodnie ze wcześniejszym planem przedoperacyjnym. Wyjątkowe są również systemy fluorescencji, które poprzez zaawansowane filtry umożliwiają skuteczniejsze usuwanie zmian nowotworowych.

Zastosowanie wbudowanego w mikroskop modułu oprogramowania inżynierskiego, sprzężonego z wideoangiografią, uwidocznia i analizuje przepływ krwi w naczyniach, co jest niezwykle ważne w przypadku leczenia nowotworów i zmian naczyniowych.

Wartość mikroskopu wynosi ok. 1,2 mln zł. Sprzęt zakupiono z projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także z wkładu własnego samorządu województwa. Łączna wartość projektu wynosi 16,1 mln zł.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pionierska operacja kardiologiczna w Olsztynie
5 miesięcy temu

[…] Zobacz również: Szpital dziecięcy w Olsztynie z najnowszym na świecie mikroskopem neurochirurgicznym […]

"Położna na medal". Laureatki pracują w Olsztynie i Szczytnie!
3 miesięcy temu

[…] Zobacz również: Szpital dziecięcy w Olsztynie z najnowszym na świecie mikroskopem neurochirurgicznym […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły