28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Sprzedano ośrodek wypoczynkowy, który był uwielbiany przez dygnitarzy PRL

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Ośrodek wypoczynkowy w Łęguckim Młynie został sprzedany za ponad 3,5 mln zł. Działka przewidziana jest pod tereny usług turystycznych i sportu. Wiadomo też, na co władze powiatu olsztyńskiego przeznaczą pieniądze.

W Łęguckim Młynie przed laty funkcjonował ośrodek wypoczynkowy. Cały teren zajmuje powierzchnię około 7,5 ha. Jego wielkim atutem jest lokalizacja – na kolonii wsi Łęguty w gminie Gietrzwałd, nad jeziorami Łęguty i Isąg, nieopodal drogi wojewódzkiej z Łukty do Podlejek.

Peerelowski ośrodek wypoczynkowy w końcu sprzedany

Jest to również teren Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich, w obszarze ptasim oraz siedliskowym Natura 2000 – dolina i rzeka Pasłęka. Były ośrodek wypoczynkowy częściowo znajduje się także na terenie rezerwatu przyrody – ostoja bobrów na rzece Pasłęce. Od Olsztyna dzieli go zaledwie 30 km.

Ośrodek stanowi kompleks budynków o dużym potencjale turystyczno-wypoczynkowym. W jego skład wchodzą trzy wille, letni domek mieszkalny, dwa drewniane domki gospodarcze oraz wartownia z barem i biurem. Cała posiadłość jest wyposażona w infrastrukturę techniczną. Przy brzegu jeziora stoją dwa pomosty spacerowe, jest także kort tenisowy oraz wiaty z kominkiem i miejscem na ognisko.

Samorząd Powiatu Olsztyńskiego przez ponad 10 lat starał się znaleźć nowego gospodarza dla tej nieruchomości. W 2017 roku znalazł się nabywca zainteresowany Małą Elektrownią Wodną, która stanowiła część ośrodka, jednak położona była na odrębnej działce. Po przerwie nieruchomość ponownie wystawiono na sprzedaż. Dwa przetargi nie przyniosły jednak dobrego zakończenia.

– W ubiegłym tygodniu rozstrzygnęliśmy trzeci przetarg, w którym wzięło udział kilku zainteresowanych. Najwyższą cenę zaoferowała firma PTAK SA z miejscowości Rzgów koło Łodzi. Jeśli wszystkie formalności zostaną spełnione, umowę sprzedaży powinniśmy podpisać jeszcze przed latem – tłumaczy Katarzyna Grzybowska, dyrektorka Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Jakie plany wobec ośrodka ma nabywca?

W studium uwarunkowań działka jest przewidziana pod tereny usług turystycznych i sportu.

– I tę funkcję nowy właściciel będzie starał się najprawdopodobniej zachować, dlatego mam nadzieję, że powiat wzbogaci się wkrótce o nowy piękny ośrodek wypoczynkowy z ciekawą historią – Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Przez lata ośrodek wypoczynkowy w Łęguckim Młynie dla wielu osób był ostoją relaksu i regeneracji sił witalnych. Wśród nich byli m.in. dygnitarze PRL-u z Władysławem Gomułką na czele. Ponoć w okolice przyjeżdżał też na polowania Piotr Jaroszewicz, a jeden z domków z sosny syberyjskiej podarował Gomułce Nikita Chruszczow.

Uzyskane ze sprzedaży ośrodka w Łęguckim Młynie pieniądze zasilą przede wszystkim budżet olsztyńskiej Powiatowej Służby Drogowej, która planuje zakup nowych maszyn niezbędnych do remontów i bieżącego utrzymania ponad 800 kilometrów dróg.

Źródło: Powiat Olsztyński

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Bałtroczyk sprzedaje młyn pod Olsztynem. Znajdą się chętni?
10 miesięcy temu

[…] Przeczytaj również: Sprzedano ośrodek wypoczynkowy, który był uwielbiany przez dygnitarzy PRL […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły