29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Rozpoczyna się modernizacja linii kolejowej z Olsztyna do Dobrego Miasta

Musisz przeczytać

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą prac na odcinku Olsztyn-Gutkowo – Dobre Miasto. Wartość inwestycji wynosi ponad 165 mln zł. Modernizacja linii kolejowej ma potrwać około dwóch lat.

Odcinek, który zostanie zmodernizowany, jest częścią szlaku kolejowego do Braniewa. To także linia, która łączy stolicę regionu z północną Warmią i granicą państwa. Warta ponad 165 mln zł inwestycja uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

PKP PLK zapowiadają, że dzięki modernizacji linii kolejowej nie tylko skróci się czas podróży w stronę Braniewa, ale sprawniejszy będzie także transport towarów koleją. Poprawią się także warunki na stacjach Olsztyn-Gutkowo i w Dobrym Mieście, a także na przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Pasażerowie zyskają wyższe perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów.

Modernizacja linii kolejowej z Olsztyna do Dobrego Miasta

Zaplanowano też nowe oświetlenie i wyposażenie przystanków w wiaty i ławki. Podróże ułatwią również czytelne oznakowanie i informacje z rozkładami jazdy. Większą dostępność kolei zapewni dostosowanie peronów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

Podpisana umowa na trasę Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto zwiększy dostępność i możliwości kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Polska kolej staje się coraz bardziej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna.

– Konsekwentnie zwiększamy możliwości kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Podróżni zyskają pięć dostępniejszych stacji i przystanków, podróże będą bardziej atrakcyjne, a lepsza oferta transportu towarów koleją pozwoli na rozwój ekologicznego transportu – dodał Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Z Olsztyna do Dobrego Miasta w pół godziny

Zaplanowane prace pozwolą na podróże pomiędzy Olsztynem a Dobrym Miastem w czasie około 30 minut, a pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 100 km/h. Poprawią się także warunki przewozu ładunków – pociągi towarowe pojadą 70 km/h. Składy będą mogły być dłuższe i cięższe, a dzięki temu przewiozą więcej ładunków.

Projekt obejmuje kompleksową wymianę ponad 20 km torów i rozjazdów. Wyższy poziom bezpieczeństwa i sprawny przejazd pociągów ma zapewnić nowe lokalne centrum sterowania w Gutkowie i montaż nowych urządzeń na stacjach Olsztyn-Gutkowo i w Dobrym Mieście. Podobne efekty przyniesie przebudowa 9 przejazdów kolejowo-drogowych. Modernizacja obejmie też 50 obiektów inżynieryjnych, m.in. mosty, przepusty i wiadukty kolejowe. Inwestycja ma się zakończyć w 2023 roku.

Dodajmy też, że kolejarze kończą roboty na odcinku Olsztyn Główny – Olsztyn-Gutkowo (projekt z RPO WiM). Wymieniono już tory, a teraz powstają nowe przystanki. Prace trwają także na odcinku Dobre Miasto – Orneta, gdzie za około 60 mln zł ze środków własnych PLK ułożyły nowe tory i remontują 38 obiektów inżynieryjnych. Projekt zakłada też przebudowę peronu w miejscowości Bzowiec.


PISALIŚMY RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły