24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Olsztyn. Jest nowe miejsce dla rzeźby “Macierzyństwo”

Musisz przeczytać

Poznaliśmy wyniki ankiety, w której mieszkańcy Olsztyna mogli zaproponować nowe miejsce dla rzeźby “Macierzyństwo”. Dzieło Kazimierza Zielińskiego przez lata zdobiło okolice hotelu Gromada przy Dworcu Głównym.

Przez dwa tygodnie olsztynianie wskazywali najlepszą ich zdaniem lokalizację dla rzeźby “Macierzyństwo”. Wśród zaproponowanych miejsc były park Podzamcze, skwer niedaleko Manhattanu i skwer naprzeciwko Dworca Zachodniego w okolicy Domu Samotnej Matki u zbiegu ulic Jagiełły i Konopnickiej. Internetowa ankieta odbyła się między 31 marca a 15 kwietnia.

Nowe miejsce dla rzeźby “Macierzyństwo”

Zdecydowanym zwycięzcą okazał się skwer naprzeciwko Dworca Zachodniego. Na ten teren oddano 980 głosów (52,2 proc.). Drugie miejsce (501 głosów, czyli 26,7 proc.) zajął park Podzamcze. Natomiast na skwer przy DH Manhattan zagłosowało 395 osób (21,1 proc.).

Władze miasta podkreślają, że pobliże Dworca Zachodniego nawiązuje poniekąd do poprzedniej lokalizacji rzeźby, natomiast Dom Samotnej Matki jest symbolicznym dopełnieniem, nawiązującym do tytułu dzieła Kazimierza Zielińskiego.

Póki co władze miasta zabezpieczyły “Macierzyństwo” na terenie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Augustowskiej. – Teraz przed nami przygotowanie projektu i sfinalizowanie wszelkich niezbędnych formalności – mówi Anna Bobko, miejska konserwator zabytków. – Gdy wszystko dopniemy na ostatni guzik, rzeźba zostanie umiejscowiona w nowej lokalizacji.

“Macierzyństwo” przy byłym hotelu Gromada

Dzieło Kazimierza Zielińskiego z 1978 roku jest jednym z dwóch o tym samym tytule, jakie znajdują się w Olsztynie. Jedna rzeźba stoi na pl. Jana Pawła II przed ratuszem, natomiast druga – do niedawna – znajdowała się przy pl. Konstytucji 3 Maja niedaleko Dworca Głównego.

Rzeźba, która przez lata stała przy dworcu, musiała jednak zmienić lokalizację z powodu niedawnej rozbiórki budynku po dawnym hotelu Gromada.

Kazimierz Zieliński był rzeźbiarzem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Urodził się w Łodzi. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Danii, Holandii, Kanadzie, Norwegii, Niemczech, Szwecji czy we Włoszech.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olsztyńska rzeźba "Macierzyństwo" już w nowym miejscu
5 miesięcy temu

[…] znalazła nowy dom. Dzieło Kazimierza Zielińskiego z 1978 roku stanęło na skwerze w okolicach Dworca Zachodniego i Domu Samotnej […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły