Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 2 grudnia 2021. Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Koronawirus

Porozumienie apeluje o wprowadzenie zaostrzonych obostrzeń dla niezaszczepionych

obostrzeń dla niezaszczepionych
Fot. Michał Wypij/Twitter

Politycy Porozumienia zaapelowali w środę o wprowadzenie – na wzór innych państw europejskich – obostrzeń dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Przekonują, że takie rozwiązania pomogłyby w walce z czwartą falą pandemii.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Obostrzenia dla osób niezaszczepionych przeciwko koronawirusowi wprowadziły już m.in. Niemcy, a jeszcze wcześniej Francja. W Austrii z kolei kilka dni temu wprowadzono ogólnokrajowy lockdown dla niezaszczepionych. Obostrzenia, w zależności od kraju, obejmują np. zakaz wstępu do kin, teatrów, restauracji czy na obiekty sportowe. O wprowadzenie podobnych obostrzeń dla niezaszczepionych w Polsce zaapelowali w środę politycy Porozumienia.

– Mamy oczekiwania wobec rządu, żeby nie bał się, nie był zakładnikiem części swego elektoratu, ale żeby realnie wprowadził rozwiązania zwane paszportem covidowym. Czyli te, które minimalizują ryzyko transmisji wirusa, ale także budują poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie – powiedział na briefingu prasowym Michał Wypij, poseł Porozumienia z Olsztyna.

Porozumienie apeluje o wprowadzenie obostrzeń dla niezaszczepionych

Jak dodał, poczucie tego bezpieczeństwa, ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, zdecydowanie spadło. – I po raz kolejny polski rząd jest zaskoczony, że jest w pandemii i nie potrafi zarządzać ryzykiem i kryzysem, który dotyka tysiące Polaków – stwierdził parlamentarzysta.

Michał Wypij zaznaczył na briefingu prasowym w Sejmie, że Polska ma najwyższy współczynnik nadmiarowych zgonów, który wynika m.in. z tego, że rządowi brakuje odwagi, by podjąć zdecydowane działania w walce z pandemią.

– Paszporty covidowe, testy PCR czy historia przebytej choroby to rozwiązania, które funkcjonują na zachodzie, a więc w krajach, które były bardzo brutalnie doświadczone przez koronawirusa – powiedział poseł z Olsztyna.

Jan Strzeżek, rzecznik sejmowego koła Porozumienia, stwierdził z kolei, że obecnie obowiązujące rozwiązania, np. nakaz noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej, nie sprawdzają się. – Wchodząc na stację benzynową, wchodząc do sklepu, można spotkać praktycznie samych ludzi bez maseczek, dlatego że za to praktycznie nie grozi żadna kara – powiedział.

Na apel polityków Porozumienia odpowiedział poseł PiS Marek Suski. Stwierdził, że rząd podejmuje działania, a dowodem jest skala zaszczepień, zachęty, nagrody i wszystkie inne działania. Dodał też, że “niestety, w polskim społeczeństwie nie ma zgody na przymus szczepień”, dlatego rząd może tylko “zachęcać, prosić, nagradzać”.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
14 dni temu

Nic nie warte marne czopki. Chcą. Segregacji sanitarnej

PILNE! Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Wszystko, co musisz wiedzieć
3 dni temu

[…] Jesteśmy w apogeum czwartej fali pandemii. Spodziewamy się, że te wzrosty wyhamują i będą się utrzymywały, ale myślimy też o […]

POLECAMY