16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Olsztyn ma nowe nazwy ulic, a kierowcy mają nowy obowiązek w płatnej strefie

Musisz przeczytać

Decyzją radnych już niedługo zmienią się nazwy dwóch ulic w Olsztynie. Wprowadzono także nowy obowiązek w strefie płatnego parkowania.

Tadeusz Mazowiecki i Bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 – to nowi patroni dwóch ulic w Olsztynie. Decyzja radnych nie wiąże się jednak z jakimikolwiek zmianami, jakie dotknęłyby mieszkańców.

Olsztyn ma nowe nazwy ulic

Pierwsza nowość dotyczy ulicy, która powszechnie jest znana jako Obiegowa. Taka nazwa jest jednak określeniem potocznym, bo nigdy nie została nadana oficjalnie. Jej powstanie było natomiast związane z budową pierwszej linii tramwajowej, a samą ulicę oddano do użytku w 2015 roku. Teraz olsztyńscy radni postanowili nadać jej imię Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III Rzeczypospolitej, wybranego po wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Druga nowa nazwa ulicy, jaka pojawi się na mapie Olsztyna, to ulica Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920. Zostanie nadana ulicy Artyleryjskiej (to również potoczna nazwa), która powstała w 2012 roku między wiaduktem w ciągu ulicy Partyzantów a rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Bitwa Warszawska z 1920 roku, określana mianem “Cudu nad Wisłą”, to wydarzenia, jakie rozegrały się na przedpolach Warszawy i miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej.

Co ciekawe, ulica Artyleryjska nie zniknie z miasta. Taką nazwę będzie nosił pobliski łącznik, przy którym znajdują są m.in. Agencja Mienia Wojskowego i Najwyższa Izba Kontroli. Uchwały, dotyczące nowych nazw olsztyńskich ulic, wejdą w życie w 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Nowych patronów radni przyjęli większością głosów. W obu przypadkach nie zagłosowali radni PiS-u, o czym przed głosowaniem poinformował Radosław Nojman. Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości stwierdził też: – Tadeusz Mazowiecki budzi wiele kontrowersji i nie wydaje się, że będzie społeczne przyzwolenie na taką nazwę.

Nowy obowiązek w strefie płatnego parkowania

Radni zgodzili się również na wprowadzenie nowego obowiązku dla kierowców korzystających z olsztyńskiej strefy płatnego parkowania. Jak już informowaliśmy, z takim pomysłem wystąpił Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu. Olsztyńskie parkomaty zostały bowiem zmodernizowane w ubiegłym roku. Pojawiły się panele solarne, możliwość płatności kartą, parkomaty wyposażono też w klawiaturę alfanumeryczną, która umożliwia wprowadzenie numeru rejestracyjnego pojazdu.

I teraz każdy kierowca, który zostawia swój pojazd w SPP, będzie musiał podać numer rejestracyjny. Drogowcy tłumaczą, że dzięki temu nie będzie konieczności zostawiania biletu za parkowanie za szybą auta. Ale to nie jedyny powód zmian.

Nowe rozwiązanie ma przede wszystkim uszczelnić system poboru opłat w strefie. – W ten sposób wyeliminujemy sytuacje, w których kierowcy przekazują sobie bilety. Łatwiej też będzie rozstrzygnąć ewentualne spory na etapie składania wyjaśnień od opłat dodatkowych czy windykacji należności – tłumaczy Marcin Szwarc, dyrektor ZDZiT-u.

W środę radni zgodzili się także, by przy kapitanacie nad jeziorem Ukiel powstała Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu. Z inicjatywą wyszła Fundacja Olsztyński Laur Sportowy. W pierwszej kolejności i jeszcze w tym roku zostaną uhonorowani: Zbigniew Lubiejewski i Mirosław Rybaczewski (mistrzowie olimpijscy w siatkówce – Montreal 1976), Andrzej Gronowicz (wicemistrz olimpijski w kajakarstwie – Montreal 1976) i Adam Seroczyński (brązowy medalista olimpijski w kajakarstwie – Sydney 2000). Uroczyste otwarcie alei zaplanowano na 11 września.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Witek
1 rok temu

Nie rozumiem dlaczego mając opłacony a niewykorzystany czas na parkowanie nie mogę przekazać biletu komuś innemu. Zapłaciłem za taką możliwość i to ja powinienem o tym decydować.

Falisty
1 rok temu

Radni PiS uważają że Tadeusz Mazowiecki budzi wiele kontrowersji – ale jakby nie patrzeć miał duży wkład w budowanie nowej wolnej Polski. Za kilka lat może ich twierdzenie o kontrowersjach mogą zaowocować likwidowaniem nazw ulic czy placów np im. Kaczyńskiego lub innych bohaterów made in PiS. Czy warto?

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły