19 C
Olsztyn
czwartek, 19 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Daniel Castellani odchodzi z Indykpolu AZS Olsztyn. Zastąpi go Włoch, który pracował już w Polsce

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Władze Indykpolu AZS Olsztyn poinformowały w czwartek rano, że Daniel Castellani odszedł z drużyny na własną prośbę. Argentyński szkoleniowiec zdecydował się na zmianę klubu. Nowym trenerem akademików został Włoch Marco Bonitta.

Na początku kwietnia władze Indykpolu AZS Olsztyn poinformowały, że Daniel Castellani zostaje z drużyną na kolejny sezon. Utytułowany argentyński szkoleniowiec mówił wówczas, że poprzedni sezon był trudny, ale w Olsztynie czuje się dobrze i jest to dobre miejsce do rozwoju.

Miesiąc później zaczęły pojawiać się jednak nieoficjalne informacje, że Daniel Castellani może pożegnać się z AZS-em. W czwartek rano władze olsztyńskiego klubu poinformowały, że Argentyńczyk zrezygnował z dowodzenia akademikami.

“Kontrakt z Danielem Castellanim, na prośbę szkoleniowca, został rozwiązany. Trener Indykpolu AZS Olsztyn zdecydował się na zmianę klubu. Dziękujemy Danielowi za półtora roku pracy w Olsztynie” – napisano w komunikacie.

Daniel Castellani odchodzi z Indykpolu AZS Olsztyn

– Pięć miesięcy temu, przed Świętami Bożego Narodzenia, przedłużyliśmy z Danielem umowę na kolejny sezon – mówi Tomasz Jankowski, prezes zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM S.A. – Dwa tygodnie temu szkoleniowiec zwrócił się do mnie z prośbą o rozwiązanie kontraktu. Była to bardzo trudna decyzja, jednak klub wykazał zrozumienie w argumentach trenera. Po długich negocjacjach rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron.

Jak swoje odejście komentuje Daniel Castellani? – Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie, zarówno dla klubu, jak i dla mnie. Po kilku dniach spytałem AZS o możliwość rozwiązania kontraktu. Niestety, nie spodziewałem się takiej zmiany, ale oferta, która się pojawiła, była bardzo trudna do odrzucenia – powiedział szkoleniowiec.

I dodał: – Chciałbym podziękować prezesowi, sponsorom i kibicom za wszystko, co razem zrobiliśmy i za umożliwienie mi bardzo komfortowej pracy we wspaniałym klubie. Indykpol AZS jest gotowy na nowe wyzwania. Życzę Wam wszystkiego najlepszego i dziękuje za wszystko.

Kto nowym trenerem akademików?

Nowym szkoleniowcem Indykpolu AZS Olsztyn został Marco Bonitta. Włoch urodził się 5 września 1963 roku. Karierę trenerską rozpoczął w rodzinnej Rawennie. Pierwsze sukcesy odniósł razem z żeńskim zespołem Foppapedretti Bergamo. Trzykrotnie zdobył Superpuchar Włoch (1997, 1998, 1999), dwukrotnie mistrzostwo Włoch (1998, 1999), a także Puchar Włoch (1998) oraz Puchar Europy Mistrzyń Krajowych (1999, 2000).  

W 2001 roku Marco Bonitta został trenerem kobiecej reprezentacji Włoch i w tym samym roku drużyna zdobyła srebrny medal Mistrzostw Europy, a rok później została najlepszą drużyną na świecie. W swoim dorobku ma także srebrne medale kobiecej edycji Grand Prix (2004, 2005) czy zwycięstwo w prestiżowym turnieju Volley Masters Montreux. Choć przygoda włoskiego szkoleniowca z żeńską reprezentacją trwała do 2006 roku, to powrócił jeszcze do niej w latach 2014-2017.

Kibice w naszym kraju mogą pamiętać Marco Bonittę z prowadzenia żeńskiej reprezentacji Polski. Włoski szkoleniowiec objął kadrę w 2007 roku i w tym czasie drużyna awansowała do finału cyklu Grand Prix oraz na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Po najważniejszej imprezie czterolecia, Bonitta zakończył pracę z drużyną narodową.

Marco Bonitta w swojej karierze prowadził także męską reprezentację Włoch juniorów, z którą wywalczył tytuł mistrzów Europy (2012) oraz brąz mistrzostw świata (2013). Przez ostatnie dwa sezony pracował z męską drużyną Robur Rawenna, występującą w Serie A1.

Zdecydowała wizja

Jak mówi Tomasz Jankowski, o wyborze Bonity na szkoleniowca zadecydowała przede wszystkim jego wizja na prowadzenie drużyny. Nie bez znaczenia jest też bogate doświadczenie w pracy i bardzo dobre referencje wystawione przez polskich trenerów i działaczy z okresu jego pracy w Polsce.

– Teraz najważniejsze są rozmowy nowego trenera z zawodnikami, którzy będą reprezentować barwy naszego klubu w najbliższym sezonie. Ustaliliśmy już plan przygotowań oraz potwierdziliśmy udział w meczach i turniejach towarzyskich – mówi prezes.

I dodaje: – Wraz z nowym trenerem liczę na wsparcie olsztyńskiego środowiska w trudnym momencie, jakim będzie aklimatyzacja Marco w stolicy Warmii i Mazur oraz gra Indykpolu AZS Olsztyn w roli gospodarza poza Olsztynem.

– Z wielką chęcią rozpoczynam pracę w Olsztynie. O celach na nadchodzący sezon zadecydujemy wspólnie, kiedy spotkamy się po raz pierwszy. Osobiście chciałbym mieć drużynę, która zawsze będzie walczyć – mówi Marco Bonitta, nowy trener Indykpolu AZS Olsztyn.

indykpolu azs olsztyn
Kontrakt Marco Bonitty z olsztyńskim klubem będzie obowiązywał przez rok Fot. Archiwum Indykpolu AZS Olsztyn

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Włoskie media: Marco Bonitta nie jest już trenerem Indykpolu AZS Olsztyn
5 miesięcy temu

[…] Bonitta trenował olsztyńskich siatkarzy od maja 2020 roku, kiedy zastąpił Daniela Castellaniego. Włoch karierę trenerską rozpoczął w rodzinnej […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły