29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Nowe obostrzenia: limit w kościołach, zamknięte salony urody. Co jeszcze się zmienia?

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Polski rząd wprowadził kolejne ograniczenia. Przez dwa tygodnie zamknięte będą m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie. Wprowadzono też nowy limit wiernych w kościołach. Nowe obostrzenia potrwają co najmniej do 9 kwietnia.

Tego można było się spodziewać. W środę mieliśmy blisko 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Błyskawicznie skomentował to premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział nowe obostrzenia. Czwartkowe przeszło 34 tys. zakażeń, a do tego zajęte w 75 proc. łóżka i łóżka respiratorowe, potwierdziły tylko zapowiedź szefa rządu: przed nami twardy lockdown.

Nowe obostrzenia do 9 kwietnia

– Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny – mówił na czwartkowej konferencji Mateusz Morawiecki. – Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – zapewnił.

Szef rządu dodał, że “w lutym, kiedy można było na to pozwolić”, poluzowano niektóre branże. A teraz znowu trzeba “zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń”. Morawiecki zaapelował też, aby spędzić święta wielkanocne w wąskim gronie najbliższej rodziny.

– Niestety, ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji. W szczycie drugiej fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie. Wszystkie dotychczasowe zasady będą nadal obowiązywały – stwierdził.

Adam Niedzielski zaapelował też o przejście na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jak mówił, miejsca pracy są jednym z głównych ognisk zakażeń identyfikowanych przez sanepid.

Nowe obostrzenia – co się zmienia?

Lista nowych obostrzeń od soboty 27 marca do 9 kwietnia:

– handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 mkw. będą zamknięte – dotyczy to handlu detalicznego; hurtownie i składy budowlane będą dostępne

– centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni

– w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  
1 osoba na 15 mkw. – w sklepach do 100 mkw.,
1 osoba na 20 mkw. – w sklepach powyżej 100 mkw.

– miejsca kultu religijnego: 1 osoba na 20 mkw., przy dodatkowych zasadach, takich jak dystans, dezynfekcja, maseczka

– do 9 kwietnia zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie w całej Polsce

– do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego

– żłobki i przedszkola zamknięte, z wyjątkiem opieki nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych; rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego

* Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

– edukacja: uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie

– hotele zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy), katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu)

– kultura: wciąż zamknięte teatry, kina, muzea i galerie sztuki

– sport: zamknięte m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria

Źródło: Gov.pl/Twitter

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mala
1 rok temu

Do tej pory wszystko zamknięte!A w kościele ludzi pełno?!na stacjach paliw w sklepach chore to wszystko nasz rząd sobie nie radzi!!

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły