29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Nastolatka z Olsztyna chciała popełnić samobójstwo. Siedziała na torach i czekała…

Musisz przeczytać

Policjanci z Olsztyna uratowali młodą dziewczynę, która chciała popełnić samobójstwo. Dzięki ich interwencji nastolatka jest już bezpieczna i znajduje się pod opieką specjalistów. Według danych, codziennie 14 osób popełnia w Polsce samobójstwo.

Zobacz również: Tutaj dzieci i młodzież mogą skorzystać z pomocy psychologa

Jedna z fundacji wspierającej młodzież poinformowała policjantów o nastolatce, która najprawdopodobniej znalazła się sytuacji zagrażającej jej życiu. Z przekazanych informacji wynikało, że młoda mieszkanka Olsztyna może spróbować odebrać sobie życie.

Młoda olsztynianka chciała popełnić samobójstwo

Policjanci szybko ustalili dane nastolatki i dotarli do jej rodziny. Wkrótce rozpoczęły się również poszukiwania w terenie. Po nitce do kłębka, a właściwie po pozostawionych przez dziewczynę śladach, mundurowi ustalili, że może znajdować się w pobliżu torów kolejowych. Funkcjonariusze pozostawili radiowóz przy nasypie kolejowym i rozpoczęli przeszukiwania okolicznych terenów przy ulicy Armii Krajowej.

Po pokonaniu licznych zarośli, krzewów i skarp, w pewnym momencie zauważyli młodą dziewczynę, która siedziała na torach. Jej zachowanie od razu zaniepokoiło policjantów. Roztrzęsiona nastolatka, na widok patrolu policji, próbowała uciec, ale na szczęście policjanci byli szybsi. Dogonili dziewczynę i udzielili jej pomocy. Nastolatka miała zranioną rękę, którą opatrzyli policjanci. Na miejsce wezwano też karetkę pogotowia.

Dziewczynę przewieziono szpitala, gdzie pozostała pod opieką lekarzy specjalistów.

Codziennie 14 osób popełnia w Polsce samobójstwo

– W tej historii najistotniejsze nie są ani szczegółowe dane nastolatki i jej działania, ani szybkość i skuteczność interwencji policjantów. Tą informacją pragniemy zachęcić wszystkich do większej empatii wobec innych i zwrócić uwagę, że nie należy bagatelizować złego stanu ducha drugiej osoby, ponieważ może to doprowadzić do tragedii – mówi Rafał Prokopczyk, oficer prasowy KMP w Olsztynie.

Statystyki są przerażające. W ubiegłym roku w Polsce samobójstwo popełniło 5 165 osób (źródło: ciekaweliczby.pl). Średnio daje to 14 zdarzeń dziennie. W tym samym okresie życie próbowało odebrać sobie ponad 12 tys. osób.

Policjanci przypominają o całodobowym centrum wsparcia. Jest to bezpłatna pomoc przez 7 dni w tygodniu, która zapewnia wsparcie telefoniczne dyżurnych specjalistów: psychiatrów, psychologów, prawników i pracowników socjalnych. Centrum w 2017 roku uruchomiła Fundacja “Itaka” na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.

Jego celem jest pomoc osobom znajdującym w stanie kryzysu psychicznego z powodu np. śmierci bliskiej osoby, utraty pracy, rozwodu lub zaginięcia bliskiej osoby, a także zapobieganie depresji czy samobójstwom. Z takiej pomocy mogą skorzystać osoby w każdym wieku. Centrum Wsparcia oferuje całodobową pomoc i wsparcie telefoniczne (nr 800 70 2222), a także możliwość kontaktu przez mail i czat.

Więcej informacji znajduje się na stronie liniawsparcia.pl. Dostępna jest również bezpłatna aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły