24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Tutaj dzieci i młodzież mogą skorzystać z pomocy psychologa

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Nie tylko dorośli potrzebują pomocy psychologa. Wiele różnych problemów mają także dzieci i młodzież. Dostęp do specjalistów jest jednak mocno ograniczony. Na Warmii i Mazurach powoli już to się zmienia. Przy Szpitalu Powiatowym w Biskupcu powstał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej, który pomaga młodym pacjentom.

Opieka psychologiczna w naszym regionie to wciąż ogromna biała plama. To jednak ma się zmienić, bo – zgodnie z wprowadzaną przez Ministerstwo Zdrowia zmianą modelu psychiatrii dziecięcej – docelowo w Polsce na poziomie powiatów ma powstać około 300 takich ośrodków.

Pierwsza placówka w powiecie olsztyńskim

– Nasz szpital od lat oferuje swoje usługi w tym zakresie osobom dorosłym, ale zależało nam na tym, by zakres usług rozszerzyć także na młodego pacjenta – mówi Marta Maciejewska, dyrektorka Szpitala Powiatowego w Biskupcu.

To właśnie przy biskupieckim szpitalu od stycznia działa Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

To pierwsza i jedyna na tę chwilę taka placówka w powiecie olsztyńskim i jedna z niewielu w całym województwie. Z pomocy psychologa i terapeutów mogą tutaj skorzystać wszyscy mieszkańcy Warmii i Mazur.

– Świadczenia są całkowicie bezpłatne. To usługi świadczone na tzw. pierwszym poziomie referencyjnym, który w Polsce do tej pory nie istniał – dodaje Marta Maciejewska.

Nowo powstały ośrodek oferuje nowatorską i zgodną z najnowszymi wytycznymi formę opieki nad młodymi pacjentami. Oferuje wsparcie psychologa, psychoterapeuty i terapeutów środowiskowych, którzy w razie potrzeby mogą odwiedzić pacjenta także w domu. Specjaliści wspomagają go również socjalnie, na przykład pomagając umówić się z lekarzem. Zgodnie z ideą, leczenie ma być możliwie szerokie.

Dzieci i młodzież mogą skorzystać z pomocy psychologa

Dr Tomasz Żyśko, specjalista psychiatrii i kierownik Ośrodka w Biskupcu, podkreśla, że problemy psychologiczne u młodych pacjentów różnią się od tych u dorosłych:

– Rzadko dotyczą tylko jego samego, zwykle chory jest cały system, coś się dzieje w rodzinie, szkole. Terapii zostają więc poddani dziecko lub nastolatek, ale często także rodzice – mówi dr Żyśko.

Leczenie jest więc kompleksowe, tak aby młodemu człowiekowi w trudnym okresie dojrzewania udało się pokonać lęki, poprawić koncentrację, podnieść poczucie własnej wartości.

– A rodzicom pomagamy być wystarczająco dobrymi, by przygotować dziecko do wejścia w dorosły świat – tłumaczy psychiatra.

Specjaliści oferują pomoc w rozwiązaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych przede wszystkim poprzez terapię. 

– Jest ona rozwiązaniem pierwszoplanowym i najbardziej skutecznym w tym okresie. Dzięki metodzie pracy poprzez słowo i słuchanie leczymy przyczynę problemów, a nie same skutki, jak w przypadku leków – dodaje dr Tomasz Żyśko.

Opieką Ośrodka mogą być objęte dzieci i młodzież do 21 roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni. Zgłoszenie nie wymaga skierowania, a świadczenia są bezpłatne – refundowane przez NFZ. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu 89 715 63 06.

Łukasz Biliński
Fundacja Kormoran


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zaginęła 12-letnia Roksana z Olsztyna. Miała jechać na wycieczkę szkolną
8 miesięcy temu

[…] Przeczytaj również: Tutaj dzieci i młodzież mogą skorzystać z pomocy psychologa […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły