24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Wypij i Maksymowicz walczą o pieniądze dla Warmii i Mazur. Wystąpią z klubu PiS?

Musisz przeczytać

Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz domagają się od rządu wsparcia finansowego dla Warmii i Mazur. Posłowie Porozumienia zagrozili wystąpieniem z parlamentarnego klubu PiS, jeśli najbardziej dotknięty pandemią region nie otrzyma pieniędzy. – Zabiegam o interesy naszego regionu i jego mieszkańców, bo to obiecałem wyborcom – mówi nam poseł Wypij.

Pod koniec lutego Michał Wypij poinformował w mediach społecznościowych, że zamknięte z powodu pandemicznych obostrzeń województwo warmińsko-mazurskie otrzyma dodatkowe wsparcie rządowe. “Dzięki szybkim działaniom premiera Jarosława Gowina ponad 300 mln zł trafi do gmin w naszym województwie” – napisał poseł Porozumienia.

Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz walczą o pieniądze dla regionu

Cały proces miał się odbyć w niemal identyczny sposób jak w przypadku wsparcia przyznanego gminom górskim. Wiadomość sprzed ponad tygodnia ucieszyła za pewne wielu. Przypomnijmy, że rząd do 20 marca przedłużył lockdown w naszym regionie. Od 27 lutego zamknięte są m.in. galerie handlowe, kina, teatry, baseny czy hotele.

Na początku marca RMF FM poinformowało jednak, że kancelaria premiera i Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii odcięły się od tego pomysłu. Portal Interia cytuje z kolei bliskiego współpracownika premiera Morawieckiego, który stwierdził: “Nie ma decyzji w sprawie pieniędzy dla Warmii i Mazur“.

I dodał: “Pomoc powinna trafiać do przedsiębiorców, a nie samorządów. W wypadku Małopolski było trochę inaczej, bo cały region stoi turystyką i wzmocnienie infrastrukturalne samorządów miało jakiś sens”.

Wypij i Maksymowicz opuszczą sejmowy klub PiS?

Na piątkowej konferencji Jarosław Gowin poinformował z kolei, że w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad objęciem przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego tarczą finansową, wzorowaną m.in. na tzw. tarczy regionalnej. Jak mówił Gowin, chodzi o rozwiązania podobne do tych z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, w którym powiaty, miasta i gminy otrzymują bezzwrotne wsparcie finansowe. Zaznaczył jednak, że musi być to decyzja całej Rady Ministrów.

Posłowie Porozumienia z Warmii i Mazur nie dają jednak za wygraną. Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz coraz bardziej naciskają na sejmowych koalicjantów. Co więcej, obaj parlamentarzyści zagrozili, że w razie odmowy wsparcia dla regionu mogą opuścić sejmowy klub PiS.

– Obiecałem wyborcom, że będę zabiegał o interesy Warmii i Mazur. I właśnie to robię – mówi nam Michał Wypij. – Dlatego oczekujemy z ministerstwa jak najszybszego wniosku, który zaakceptuje premier Morawiecki. Nasze województwo, które w tej chwili umiera, musi otrzymać rządową pomoc, żeby przetrwać.

– Musi być słuszne zadośćuczynienie w tej trudnej sytuacji, dlatego sprawę postawiliśmy jasno – dodaje Wojciech Maksymowicz. – Jako posłowie z Warmii i Mazur nie możemy zapominać o przedsiębiorcach z tego regionu, którzy nie przetrwają bez wsparcia rządu.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły