22 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Kilkadziesiąt pomysłów na synagogę w Barczewie

Musisz przeczytać

Ponad 50 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej dawnej synagogi w Barczewie wpłynęło do Fundacji Most the Most. 

W 2022 roku Fundacja Most the Most ogłosiła w Warmińsko-Mazurskim I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zgłaszali w nim zabytki, którym chcieliby dać nowe życie.

Lokalna społeczność Barczewa i okolic zaangażowała się w konkurs. Dzięki temu w I Konkursie Nasz Zabytek w województwie warmińsko-mazurskim zwyciężyła barczewska synagoga. Nagroda to 1 mln zł na jej zagospodarowanie.

Pomysły, w jaki sposób zagospodarować synagogę można było zgłaszać do 6 czerwca. Są znane wyniki akcji. Zgłoszno ponad 50 propozycji. 

Ich autorzy chcą m.in., by synagoga stała się centrum wielu kultur, miejscem spotkań i aktywizacji dzieci, młodzieży oraz seniorów. By powstało tu muzeum, czy sala koncertowa, czy też galeria sztuki. By odbywały się tu wystawy lokalnych twórców, spotkania autorskie, przedstawienia teatralne czy projekcje filmowe. Fundacja teraz wszystkie pomysły przeanalizuje, a ostatecznego wyboru dokona wspólnie z właścicielem zabytku, po zasięgnięciu opinii konserwatora zabytków. Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy, przyzna dofinansowanie na rewaloryzację obiektu oraz dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych.

Lokalna społeczność przekonała się, że wzięcie udziału w Konkursie Nasz Zabytek ma sens. Zgłaszający mogą czuć się dumni ze swojego działania, gdyż to właśnie dzięki nim dawna synagoga w Barczewie zwyciężyła w I konkursie. Udział w II konkursie i zgłoszenie pomysłów na nową funkcję zabytków był dla nich kolejną szansą na wyartykułowanie swoich marzeń i potrzeb. Aktywna postawa mieszkańców oraz otwartość i gotowość na współpracę właściciela zabytku to klucz do realizacji wartościowego projektu – mówi Patrycja Loose z Fundacji Most the Most.

Synagoga w Barczewie jest jedynym w województwie warmińsko-mazurskim obiektem ogólnodostępnym, który pozostał niezniszczony w czasie tzw. nocy kryształowej w 1938 roku.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły