18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Zamknięci w domu, czyli jak nie zwariować na kwarantannie?

Musisz przeczytać

Właśnie mija rok, odkąd koronawirus zamknął nas w domach. To był prawdziwy, emocjonalny rollercoaster. Od strachu, który towarzyszył nam na początku narodowej kwarantanny, przez znużenie i euforię z powodu luzowania obostrzeń latem, aż po ponownie przerażenie, z powodu narastającej fali zachorowań. Szczególnie dla nas, mieszkańców Warmii i Mazur, luzowanie obostrzeń okazało się bardzo krótkie. Ponownie jesteśmy zamknięci — nie pójdziemy do kina, muzeum czy na basen.

Z koronawirusem nie ma żartów, jednak pozamykane instytucje kultury, baseny czy sale zabaw to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Jeśli jeszcze znajdziemy się na kwarantannie domowej, o awantury nietrudno. Zamknięci w mieszkaniu zmęczeni i zestresowani rodzice oraz dzieci, które nie mają jak spożytkować swojej energii, to mieszanka wybuchowa.

Negatywnych stron kwarantanny jest mnóstwo, ale gdyby tak spróbować szukać pozytywów i przekuć ten stan w coś dobrego? Przypomnijmy sobie, kiedy po raz ostatni mieliśmy czas dla siebie? Rodzice stale borykają się z wyrzutami sumienia z powodu zbyt małej ilości czasu poświęcanego dzieciom. Okoliczności kwarantanny są może dalekie od ideału, ale mamy kilka czy kilkanaście dni tylko dla siebie. Jak zorganizować ten czas efektywnie?

Specjaliści radzą, aby pamiętać o rytmie dnia. Jest on szczególnie ważny dla maluchów, ale dla uczniów również. Określmy ramy czasowe na naukę, odrabianie lekcji, obowiązki pozalekcyjne, ale także na zabawę i wspólny czas. W przypadku maluchów możemy wspólnie zrobić obrazkowy plan dnia i starać się go przestrzegać.

Jak nie zwariować na kwarantannie?

Obowiązki obowiązkami, ale w kwarantannie powstaje sporo czasu wolnego. Mamy kilka propozycji, jak zająć dzieci, żeby przez nasz dom nie przetaczały się ciągłe awantury:

1. Wielki powrót planszówek obserwujemy już od kilku lat, istnieje więc spora szansa, że mamy w domu takie, po które nigdy nie było czasu sięgnąć. Ten czas właśnie nadszedł. Dzięki planszówkom cała rodzina może bawić się razem. Dopasujmy tylko poziom trudności do wieku uczestników i bawmy się na całego! Niektóre rozgrywki zajmują wiele godzin i dostarczają tyle samo śmiechu.

2. Wieczór wspomnień. Wywoływanie zdjęć jest już coraz rzadziej praktykowane, ale jeśli mamy takie zdjęcia, zróbmy sobie wielki powrót do przeszłości. Jeszcze fajniejsze może być oglądanie rodzinnych filmów.

3. Dzieci uwielbiają gotować. Mieszać ciasto mogą nawet maluchy, a nieco starsze dzieci pokroją warzywa czy owoce i udekorują wypieki. Nie musi być pięknie – ważne, żeby robić to razem i żeby wszystkim smakowało. Samodzielnie przygotowany i wspólnie zjedzony posiłek smakuje najlepiej.

5. Skoro jesteśmy przy gotowaniu, to możemy urządzić maluchom z kuchni salę zabaw sensorycznych. Jak to zrobić? Wsypujemy do misek kasze, mąki, ryż, makarony i pozwalamy dzieciom w nich buszować. Zabawy sensoryczne doskonale wpływają na rozwój naszych pociech i pomagają szybciej nauczyć się kontroli nad własnym ciałem.

Ważna jest też chwila dla siebie

6. Miasteczko Lego. Klocki często “walają” się po pokojach naszych dzieci. Czas przymusowej kwarantanny możemy wykorzystać więc na stworzenie miasteczka z klocków, połączyć zestawy i bawić się na całego. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

7. Tym, którzy lubią tworzyć małe arcydzieła, podpowiadamy, że zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Wystarczy trochę materiałów plastycznych i ozdoby świąteczne w tym roku możemy wykonać sami. Doskonałym kreatywnym materiałem jest masa solna, której zrobienie jest dziecinnie proste, a daje nieograniczone możliwości twórcze.

8. Dzieciom, które roznosi energia, pozwólmy szaleć pod naszym okiem. Może wspólne robienie fikołków, siłowanie się na podłodze czy np. wspólny trening? Internet, portale społecznościowe pełne są darmowych programów. Będzie to dobra zabawa dla dziecka i zadbanie o siebie jednocześnie. Nie zapominajmy również o takich klasykach jak… wojna na poduszki.

To tylko kilka pomysłów na wspólny czas w domu z rodziną. Nie zapominajmy jednak o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy. W tym trudnym okresie zamknięcia, niepewności i braku dotychczasowych rozrywek pamiętajmy, żeby znaleźć każdego dnia chwilę dla siebie. Kąpiel, kilka minut z książką czy po prostu posiedzenie w ciszy pozwoli nabrać sił na kolejny, pełen wyzwań dzień.

Elżbieta Krajewska

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły