22 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Nowe obostrzenia dla Warmii i Mazur. Zamknięte galerie, kina, baseny, wraca też nauczanie zdalne

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Nauczanie zdalne w klasach 1-3. Do tego zamknięte galerie handlowe, hotele, kina, teatry muzea i baseny. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dla Warmii i Mazur. Zaczną obowiązywać od soboty 27 lutego. Usta i nos trzeba z kolei zasłaniać wyłącznie maseczką.

“Obostrzenia utrzymane z wyłączeniem Warmii i Mazur” – tak brzmi tytuł najnowszej informacji na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. Rząd przywrócił w środę tzw. regionalizację pandemicznych obostrzeń. Rygorystyczne zasady mają obowiązywać tam, gdzie w ostatnim czasie było najwięcej zakażeń koronawirusem. A najgorzej – z informacji, jakie przekazuje ministerstwo – jest w naszym regionie.

W środę potwierdzono 12 146 nowych zakażeń koronawirusem w całym kraju. – Trzecia fala pandemii się rozpędza – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. – Widzimy wzrost liczby nowych zakażeń. Dynamika zakażeń zaczyna doganiać te, które mieliśmy na początku drugiej fali, czyli w październiku ubiegłego roku. Liczba zakażeń wzrasta obecnie o 20-30 proc. co tydzień. Średnia dzienna liczba nowych przypadków osiągnęła już 8 tys. przypadków, a jeszcze tydzień temu było 6 tys. przypadków.

Nowe obostrzenia dla Warmii i Mazur

Walkę z pandemią ma utrudniać też mutacja wirusa – w Polsce zidentyfikowano do tej pory mutacje południowoafrykańską i brytyjską. Niedzielski dodał też, że na Warmii i Mazurach sytuacja epidemiologiczna jest obecnie najbardziej niepokojąca.

Na polecenie ministra zdrowia sanepid w Olsztynie przebadał ostatnio 24 próbki i otrzymano 16 wyników wariantu brytyjskiego. Zachorowania wywołane wariantem brytyjskim dotyczyły głównie powiatów olsztyńskiego, ostródzkiego i elbląskiego. Wśród potwierdzonych wariantów brytyjskich wystąpiły dwa ogniska rodzinne.

– Wskaźnik nowych zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 45 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a średnia w przeliczeniu w całym kraju to 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dlatego od 27 lutego w tym regionie znów będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny, korty tenisowe i wróci nauka zdalna dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych – zapowiedział minister.

I dodał, że reszta obecnie obowiązujących obostrzeń zostaje przedłużona do 14 marca.

Tylko maseczka

Również od najbliższej soboty 27 lutego osoby przyjeżdżające z Czech i Słowacji trafią na obowiązkową kwarantannę. Ten wymóg nie będzie jednak dotyczył osób zaszczepionych dwiema dawkami lub posiadających negatywny wynik testu.

Tego samego dnia zostanie ponadto wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie maseczką. Rząd wprowadził bowiem zakaz używania przyłbic, kominów czy szalików.

Jak tłumaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii, przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy.

– Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, czyli zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne – stwierdziła prof. Paradowska-Stankiewicz.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia


Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły